Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie toalety publiczne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Doły kloaczne - źródło wiedzy o Rzymianach
Doły kloaczne - źródło wiedzy o Rzymianach

Toalety publiczne występowały także w antycznym Rzymie, a wzmianki o tym mamy już z II wieku p.n.e. Nie wiadomo czy intencjonalnie, czy też przypadkowo, ale toalety z czasem stały się miejscem spotkań towarzyskich.

Długie siedziska z otworami nie gwarantowały dużej prywatności, jednak nie zniechęcało to Rzymian będących „w potrzebie”. W publicznej toalecie w Ostii nawet 80 osób mogło razem korzystać z przybytku i prowadzić rozmowy. Sama stolica posiadała ponad 140 publicznych toalet, z czego niektóre były całkowicie darmowe. Pozostała część mogła być odwiedzona jedynie za małą opłatą.

Zamiast papieru wykorzystywano naturalne, morskie gąbki (spongia), umieszczone na kijach, które po użyciu odkładano z powrotem do misy z wodą (żeby prawdopodobnie odmokły). W podłodze zwykle znajdowały się małe kanaliki ze świeżą wodą, która dostarczana była przez akwedukty. Toalety miały charakterystyczny wygląd z dużym otworem na przedzie, przez który można było włożyć kijek z gąbką.

Według Williama Mackenzie’a, miejsce gdzie zamordowany został Juliusz Cezar – w portyku teatru Pompejusza – powstała publiczna toaleta, z powodu hańby jakie to miejsce spotkało.

Źródła wykorzystane
  • Amulree Lord, Hygienic Conditions in Ancient Rome and Modern London, 1973
  • Casson Lionel, Everyday Life in Ancient Rome, 1998

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów