Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W antycznym Rzymie homoseksualizm był tolerowany

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk rzymski ukazujący seks
Fresk rzymski ukazujący seks

W antycznym Rzymie homoseksualizm był tolerowany, ale gdy w Grecji miał on pewien ekskluzywny charakter i był dozwolony tylko pomiędzy ludźmi wolnymi, to tutaj na odwrót – nie wypadało folgować sobie z obywatelem rzymskim.

Jeśli przyłapano obywatela rzymskiego na byciu penetrowanym lub uprawianiu fellatio zazwyczaj spotykał się z kpiną i wyszydzaniem – w najlepszym wypadku. Nie przystawało Rzymianinowi, by jako wojownik i zdobywca świata stawał się stroną uległą. Znamy np. przekaz mówiący, że młody Juliusz Cezar był posądzany o uprawianie w czasie wygnania miłostek z królem Bitynii. Przez całą karierę wielki wódz spotykać się musiał z określeniami typu „królowa”.

Szczególnie negatywnie do homoseksualizmu podchodzono w rzymskich legionach. Władza wojskowa zdawała sobie sprawę, że armia jest szczególnie narażona na pederastię. W tym celu surowo karano jakiekolwiek przejawy „miłości”. Ponoć na przełomie II i I wieku p.n.e. miał miejsce poważny skandal w wojsku rzymskim pod wodzą Gajusza Mariusza. Siostrzeniec wodza, znany ze swoich homoseksualnych zapędów, starał się za wszelką cenę uwieść swojego podwładnego, niejakiego Treboniana. Kiedy namowy nie poskutkowały, zdecydował się zgwałcić rzymskiego żołnierza. Ten w obronie własnej zabił przełożonego. Sprawę osobiście osądził Mariusz, przydzielając nagrodę legioniście i potępiając postawę siostrzeńca.

Homoseksualizm w antycznym Rzymie występował jednak powszechnie i był na ogół akceptowany. Najczęściej rzymscy obywatele wykorzystywali swoich niewolników i służących. Uczęszczano także do lupanarów, gdzie korzystano z usług pięknych chłopców. Sami cesarze mieli swoich faworytów i w większym stopniu nie raziło to społeczeństwa.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Miłość i polityka. Kobiety świata antycznego, Warszawa 1997

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów