Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bachus i Chrystus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Bacchus
Bacchus

Pierwsi chrześcijanie chcąc zdobyć jak najszerszą rzeszę wyznawców oraz ukryć się przed prześladowaniami władz starali się znaleźć dla osoby Chrystusa odpowiednik w pogańskiej kulturze. Okazało się, że najwięcej podobieństw znaleźć można u Bachusa, boga dzikiej natury, winnej latorośli i wina, który w kulturze rzymskiej pojawił się stosunkowo późno. Obaj bogowie za młodu przedstawiani byli kobieco i młodo.

Zarówno Bachus jak i Jezus ukazywani byli w sposób kobiecy, z długimi włosami i delikatną twarzą, co miało na celu podkreślenie ich niewinności i czystości. W licznych katakumbach w Rzymie znaleźć można wizerunki młodego Jezusa, jako Dobrego Pasterza, obrońcę owieczek bożych – rasy ludzkiej. Naścienne rysunki ukazują młodego pasterza, trzymającego owieczkę na rękach lub pod pachą. Wraz z upływem czasu obaj bogowie zmieniają się fizycznie. Dojrzewają, wyrastają im brody a ich ciała stają się bardziej muskularne.

Warto ponadto podkreślić, że oba bóstwa, poprzez swoje kobiece sylwetki we wczesnym okresie życia, starały się zdobyć wyznawców także wśród kobiet, które w świecie antycznych Greków i Rzymian były zdominowane przez mężczyzn. Na przykład najważniejszymi czcicielkami Bachusa były kobiety – Menady, które najbardziej oświecony stan osiągały poprzez długą libację alkoholową. Taka „uczta” pozwalała im osiągać wolność duchową i wyzbyć się z kajdanków norm kulturowych rzymsko-greckiego społeczeństwa. Jezus z kolei zwracał się do kobiet i oferował im pomoc. Obaj bogowie ponadto wykazywali zrozumienie dla picia wina, trunku wręcz obrzędowego. Takie podobieństwo Chrystusa do Bachusa pozwoliło chrześcijanom uchronić ich wiarę przed większymi prześladowaniami i totalną destrukcją.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów