Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nierozsądne słowa siostry Publiusza Klaudiusza Pulchera

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Carpentum na medalu
Carpentum na medalu

Według przekazów antycznych, podczas pierwszej wojny punickiej (264-241 p.n.e.) konsul Appiusz Klaudiusz Pulcher zaatakował w roku 249 p.n.e. flotę Kartagińską pod Drepanum (dzisiejsze Trapani) na Sycylii, mimo nieprzychylnego zachowania świętych kurcząt.

Ptaki zostały użyte do oceny wyniku bitwy; jak się jednak okazało te nie chciały jeść, co uważano za złą wróżbę. Oburzony konsul kazał wyrzucić zwierzęta do morza mówiąc „niech piją, skoro nie chcą jeść”. Konsul w bitwie stracił większość jednostek, a za swoją porażkę i nieuznanie wyroków boskich konsul został odwołany, a niedługo potem zmarł.

W roku 246 p.n.e. jego siostra Klaudia również zachowała się nierozważnie. Pewnego dnia wracała z igrzysk swoim dwukołowym powozem (carpentum) i utknęła na jednej z zatłoczonych ulic Rzymu. Wściekła miała głośno narzekać i żałować, że jej brat nie żyje oraz nie dowodzi już flotą Rzymian. Stwierdzenie to jasno sugerowało jej stosunek do tłumu, którego los był jej obojętny. Za swoje zachowanie Klaudia została ukarana grzywną.

Źródła wykorzystane
  • Waleriusz Maksymus, Factorum et dictorum memorabilium, IX 1.4.3; 8.1.4

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów