Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Porfir

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Czerwony porfir
Czerwony porfir | Zdjęcie: James St. John / Creative Commons Attribution 2.0 Generic license

Porfir od czasów starożytnych był używany do wytwarzania sarkofagów, rzeźb i mnóstwa innych przedmiotów jak również elementów architektonicznych. Najszerzej wykorzystywanym rodzajem porfiru był czerwony porfir lub raczej andezyt o strukturze porfiru charakteryzujący się purpurowym zabarwieniem skały.

W czasach rzymskich czerwony porfir miał także duże znaczenie symboliczne, jako kamień uważany za odpowiednik tylko dla cesarza, jego rodziny i bogów. Uważa się, że porfir został po raz pierwszy przywieziony do Rzymu w I wieku p.n.e. i był konsekwentnie, ale oszczędnie wykorzystywany w czasach Republiki i pierwszych lat Cesarstwa Rzymskiego. Pliniusz Starszy jednak wspomina, że do odkrycia tego kamienia doszło w 18 roku n.e. za sprawą legionisty rzymskiego Caiusa Cominiusa Leugasa. Według naukowców jednak odkrycia dokonano wcześniej, a samo użycie porfiru znacznie wzrosło po podboju Egiptu. Rzymianie rozpoczęli wydobywanie porfiru z egipskich kamieniołomów za panowania cesarza Klaudiusza. Od rządów Trajana po panowanie Dioklecjana notuje się stały wzrost wydobycia porfiru. Porfir używany był wyłącznie do dekoracji budynków użyteczności publicznej i pałaców Cesarza. Sądzi się, że najważniejsze części cesarskich pałaców Dioklecjana i Konstantyna pokryte były porfirem, a także w salach przyjęć porfirem zaznaczone były koła – miejsce, gdzie ambasadorowie padali na kolana przed cesarzem. Porfir jako symboliczny kamień używany był również przy cesarskich pochówkach: prochy Nerona przechowywano w urnie, a cesarz Hadrian zlecił wykonanie swego olbrzymiego sarkofagu również z porfiru.

Septymiusz Sewer, chcąc być pewnym cesarskiego pogrzebu, na wypadek śmierci podczas bitwy, zabrał swą porfirową urnę do Brytanii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów