Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tessera – bilet rzymski do teatru czy żeton do gry?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tessera z I wieku n.e
Tessera z I wieku n.e. Obiekt znajduje się w J. Paul Getty Museum

Do tej pory odkryto wiele przedmiotów, o wyglądzie żetonów, które sięgają czasów antycznego Rzymu. Naukowcy określają je terminem tesserae, a ich funkcja po dziś dzień nie jest w pełni zrozumiała. Na przedmiocie umieszczano wizerunek cesarza oraz numerację; wykonane były z gliny, kości lub kości słoniowej.

Jedna z hipotez zakłada, że tessera była ekwiwalentem biletu, który uprawniał do wstępu na np. igrzyska lub do teatru; zawierał numer wejścia do amfiteatru oraz rząd.

Inny pomysł zakłada, że władza rzymska rozdawała tesserae ludności (tesserae frumentariae i nummariae), które obywatele następnie mogli wymienić na zboże lub pieniądze. Najpopularniejszą jednak tezą, jest to że tesserae służyły do gry.

Źródła wykorzystane
  • William Smith, Dictionary of Greek and Roman
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów