Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Akwedukt Eifel-Kolonia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Akwedukt Eifel Kolonia
Akwedukt Eifel-Kolonia

Stolica prowincji Germania Dolna, czyli miasto Colonia Claudia Ara Agrippinensium (dzisiejsza Kolonia, Niemcy) z racji swej rangi miała duże zapotrzebowanie na bieżącą wodę. Pobierano ją z oddalonego o 100km górzystego rejonu Eifel, a było to możliwe dzięki akweduktowi zdolnemu transportować do 200 tysięcy metrów sześciennych wody dziennie.

Jest to najdłuższy system doprowadzający wodę Cesarstwa Rzymskiego na północ od Alp. Przebiega w większości pod ziemią, co chroniło wodę przed zamarzaniem. Woda z Eifel była twarda i wapń odkładając się w miejskich ołowianych rurach tworzył warstwę zapobiegającą zatruciem szkodliwym pierwiastkiem.

Akwedukt działał od I do III w n.e., a w średniowieczu jego fragmenty posłużyły jako budulec obiektów sakralnych. Wewnątrz kanału z płynącej wody wytrącał się bowiem wapń, który utworzył 40-centymetrowe płaty. Po wypolerowaniu przypominały one marmur i znakomicie nadawały się na płyty ołtarzy czy kolumny. „Marmur z Eifel” odnajdziemy w romańskich kościołach w Kolonii, w katedrze w Paderborn, a nawet w duńskim Roskilde.
Na zdjęciu: fragment akweduktu znajdujący się w Hürth pod Kolonią.

Autor: Agnieszka Cyganek

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów