Do niesamowitego odkrycia doszło w podmiejskiej willi Civita Giuliana, na północ od Pompejów. Znalezisko to rzymski czterokołowy pięknie zdobiony rydwan, który wykorzystywany był zapewne w trakcie procesji. Obiekt tak jak i całe miasto został pogrzebany przez Wezuwiusza w 79 roku n.e.
Zachowały się m.in. żelazne elementy, piękne dekoracje z brązu i cyny, zmineralizowane resztki drewna i ślady po materiałach organicznych (pozostałości po dekoracjach kwiatowych). Rydwan znajdował się w portyku domu. Co interesujące, w 2018 roku w stajni należącej do tej budowli natrafiono na szczątki trzech koni, które nadal były w uprzęży.
Rydwan mógł być wykorzystywany na czas festiwali lub procesji. Zachowane medaliony na rydwanie ukazują Erosa, a liczne elementy sugerują, że obiekt mógł być wykorzystywany chociażby w czasie rytuałów związanych z małżeństwem np. do prowadzenia panny młodej do jej nowego domu.
Jak twierdzą badacze, rydwan cudem ocalał nie tylko przed zniszczeniem, ale przed grabieżą ze strony nielegalnych poszukiwaczy skarbów, którzy w niedalekiej odległości wykopali liczne tunele.
Więcej informacji w źródle.