Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

10 nieoczywistych mitów o historii antycznego Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski pomnik nagrobny z płaskorzeźbą portretową
Rzymski pomnik nagrobny z płaskorzeźbą portretową

Antyczny Rzym to fascynująca epoka, pełna zarówno osiągnięć, jak i kontrowersji. Istnieje wiele powszechnych przekonań na temat tego okresu, które nie zawsze są zgodne z historycznymi faktami. Oto 10 nieoczywistych mitów o antycznym Rzymie.

I. „Rzymianie jedli tylko oliwki, chleb i wino”

Chociaż te produkty były popularne, dieta Rzymian była znacznie bardziej zróżnicowana. Rzymianie spożywali różnorodne potrawy, w tym mięso (wołowinę, jagnięcinę, dziczyznę), ryby, owoce morza, sery, owoce i warzywa. Kuchnia rzymska była zróżnicowana regionalnie, a bogatsi obywatele mogli sobie pozwolić na egzotyczne potrawy, takie jak flamingi czy żurawie.

II. „Rzymianie zawsze nosili togi”

Togi były formalnym strojem obywatelskim i noszono je głównie podczas oficjalnych ceremonii i uroczystości. Na co dzień Rzymianie nosili tuniki, które były bardziej praktyczne i wygodne. Togi były również ciężkie i niewygodne, dlatego rzadko noszono je poza ważnymi okazjami.

III. „Rzym był zawsze czysty i dobrze zorganizowany”

Choć Rzym miał imponującą infrastrukturę, jak akwedukty, łaźnie i systemy kanalizacyjne, miasta często były brudne i zatłoczone. Śmieci i nieczystości wyrzucano na ulice i do rzek, a szczury i choroby były powszechne. Rzym, jak inne starożytne miasta, miał swoje problemy związane z higieną.

Większość społeczeństwa rzymskiego mieszkała w małych mieszkaniach, pojedynczych pokojach lub apartamentach bez jakichkolwiek udogodnień. Wodę nabierali z publicznych studni lub fontann zasilanych akweduktami. Z pewnością nie pobierano wody z rzek, gdyż zdawano sobie sprawę z ich silnego zanieczyszczenia.

IV. „Wszyscy gladiatorzy byli niewolnikami”

Choć wielu gladiatorów było niewolnikami, część z nich było ochotnikami, którzy szukali sławy, fortuny lub chcieli spłacić długi. Niektórzy gladiatorzy byli również wykwalifikowanymi zawodowcami, którzy trenowali w specjalnych szkołach i zdobywali popularność wśród widzów.

Gladiatorem mógł się stać każdy silny mężczyzna, który posiadał jakąkolwiek umiejętność posługiwania się bronią. O ile jednak wolni ochotnicy mogli w każdej chwili zrezygnować ze skoszarowania w szkole gladiatorskiej i wrócić do domu, skazańcy nie mieli takiego wyboru. Warto zauważyć, że walki toczyły także kobiety, jednak ich liczba była znikoma w porównaniu do mężczyzn.

V. „Rzymianie wymyślili cement”

Rzymianie nie wynaleźli cementu, ale osiągnęli mistrzostwo w osiąganiu trwałego cementu i budowaniu wytrzymałych łuków. Rzymianie produkowali cement z mieszaniny wapna i skał wulkanicznych. 

Gatunek stosowany do struktur podwodnych składał się z wapna i popiołu wulkanicznego, a tak uzyskaną zaprawę mieszano z tufem i umieszczano w drewnianych formach. Po zanurzeniu w wodzie dochodziło do natychmiastowej gorącej reakcji. Wapno ulegało uwodnieniu i reagowało z popiołem. Powstawał wyjątkowo odporny cement.

VI. „Rzymianie zniszczyli Kartaginę całkowicie”

Choć Kartagina została zburzona w 146 roku p.n.e. podczas trzeciej wojny punickiej, miasto nie zostało całkowicie zniszczone. Jednak już kilkadziesiąt lat później od 122 roku p.n.e. na miejscu Kartaginy istniała kolonia rzymska Colonia Iunonia, a Juliusz Cezar w 44 roku p.n.e. przywrócił jej starą nazwę Karthago. W czasach cesarstwa miasto kwitło, jako ośrodek senackiej prowincji Africa Proconsularis będącej spichlerzem Rzymu.

VII. „Neron podpalił Rzym i grał na lirze”

Historia o Neronie grającym na lirze podczas pożaru Rzymu jest legendą. Choć Neron faktycznie był podejrzewany o podpalanie miasta, brak jest dowodów, że sam wywołał pożar. Wieczne Miasto będące w dużej mierze zbudowane z drewna było podatne na ogień – dowodem na to są liczne pożary w historii Rzymu. Źródła historyczne wskazują, że Neron był raczej zaangażowany w akcje ratunkowe niż w wywoływanie pożaru.

VIII. „Rzym upadł z powodu barbarzyńców”

Upadek Rzymu w 476 roku n.e. nie był jedynie wynikiem najazdów barbarzyńców. Przyczyny były znacznie bardziej złożone i obejmowały problemy wewnętrzne, takie jak korupcja, osłabienie władzy centralnej, epidemie, problemy gospodarcze, i społeczne podziały.

IX. „Rzymianie mieli tylko jedno religijne wyznanie”

Rzymianie byli niezwykle religijnie zróżnicowani. W Rzymie praktykowano nie tylko tradycyjnych bogów Rzymian, ale także kultury i religie innych narodów, jak kult Mitry, egipski kult Izydy, czy wczesne formy chrześcijaństwa. Rzym był zatem religijnie pluralistyczny i otwarty na nowe wierzenia.

X. „Rzymskie armie były niezwyciężone”

Choć armia rzymska była jedną z najpotężniejszych w historii, nie była niezwyciężona. Rzymianie ponieśli wiele klęsk, takich jak bitwa pod Carrhae w 53 roku p.n.e., kiedy armia Krassusa została zniszczona przez Partów czy bitwa w Lesie Teutoburskim w 9 roku n.e., gdzie trzy legiony zostały zniszczone przez germańskie plemiona. Przegrane bitwy i kampanie pokazują, że Rzymianie mieli swoje słabe strony.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów