Mało kto zastanawia się nad tym, jak niegdyś starożytni zamykali swoje domostwa, skrzynie czy cele. Jak się okazuje współczesny klucz czy zamek to właśnie wynalazek antyczny. Na przykład już w Egipcie czy Grecji stosowano zamki, które wykonywano z mocnego drewna. Większość jednak „patentów” ślusarskich pochodzi z Rzymu, który w dużej mierze przejął wiedzę od Etrusków.
Dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym w Pompejach oraz Herkulanum naukowcy mogli lepiej poznać codzienne życie antycznych Rzymian. Zachowane w wulkanicznym popiele domy oraz ich wystrój pozwoliły zobaczyć wiele mechanizmów i przedmiotów stosowanych w antyku. W domach znajdowały się drewniane skrzynie lub szafki, które niekiedy posiadały zamki, aby zabezpieczyć biżuterię czy inne drogocenne przedmioty przed złodziejami. Pomimo katastrofy z 79 roku n.e., wiele skrzyń wciąż posiadało zawartość po ich odkryciu.
Antyczni Rzymianie to z pewnością pierwsza cywilizacja, która zaczęła używać kluczy, bardzo przypominających te współczesne. Wykonywano jest z brązu lub żelaza, niekiedy z ich kombinacji; stosowano także mocne drewno lub kości. Klucze do zamków były małe, lekkie i wygodne do chwytania za ucho. Co ciekawe, Rzymianie wymyślili innowację, połączenie pierścienia z kluczem. Tego typu klucz stosowano do wszelkiego rodzaju małych skrzyń na biżuterię.
Ślusarz działający w świecie antycznym musiał wykazywać się dużą wiedzą inżynierską oraz wyczuciem, biorąc pod uwagę fakt, że wszystko wykonywał manualnie.
W świecie rzymskim starano się odchodzić od drewnianych zamków bębenkowych na rzecz ich metalowych wersji. Rzymianie dodatkowo wprowadzili metalowe sprężyny w mechanizmie oraz starali się o jak najlepsze wykonanie i wygląd. Warto dodać, że wszystkie drzwi rzymskie mogły być otwarte tylko z jednej strony.
Innym wynalazkiem Rzymian, z którego po dziś dzień korzystamy, była kłódka, która powstała około 100-200 roku n.e. Kłódki były tańsze od zamków i łatwiejsze w użyciu; jednak bardziej niepraktyczne w użyciu, z racji na niewygodny sposób zamykania i otwierania.
Więcej zdjęć i informacji na stronach w źródle.