Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cesarz Tacyt

(200 - 276 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz Tacyt
Imiona

Marcus Claudius Tacitus

Panował jako

Imperator Caesar Marcus Claudius Tacitus Augustus

Czas panowania

275 – 276 n.e.

Urodzony

200 n.e.

Zmarły

276 n.e.

Moneta Tacyta

Zabójstwo Aureliana w 275 r. wywołało w szeregach Armii Dunaju szok i niedowierzanie. Żaden z dowódców nie ośmielił się sięgnąć po purpurę. Co niezwykłe, powściągliwość zachowali również wodzowie innych armii – każdy obawiał się wojny domowej. O wybór nowego cesarza wojsko zwróciło się – co było już w tym okresie niezwykłe – do senatu. Senatorowie zaskoczeni nagłym wywyższeniem, powodowani ostrożnością chcieli przerzucić ciężar wskazania kandydata na armię, jednak ta konsekwentnie odmawiała. Tymczasem trwało w Imperium bezkrólewie. Ostatecznie senatorowie dokonali wyboru i wiele wskazuje na to, że był to wybór gruntownie przemyślany.

25 września 275 r. cesarzem ogłoszono Marka Klaudiusza Tacyta, urodzonego w 200 r., a zatem już 75 letniego. Cesarz Tacyt pochodził z leżącej w środkowej Italii miejscowości Interamna, a panował jako Imperator Caesar Marcus Claudius Tacitus Augustus.

Imperator Tacyt

Tacyt miał zgodnie współpracować z senatem oraz zainicjował wiele reform. Ponadto uczcił tragicznie zmarłego Aureliana licznymi posągami, a także ukarał jego morderców. Żył skromnie i działał również na rzecz ograniczenia zbytku w Rzymie – wprowadził zakaz noszenia jedwabnych szat przez mężczyzn oraz nakazał zamykanie łaźni miejskich na noc, by ukrócić zachodzące tam ekscesy.

O poczuciu obowiązku nowego władcy świadczy wyruszenie w 276 r. z wyprawą do Azji Mniejszej, mimo że tak daleka wyprawa musiała wiązać się dla męża w tym wieku z poważnymi trudami. Cesarz szybko i zdecydowanie rozprawił się z pustoszącymi tamte tereny Gotami i Alanami, najpewniej byłymi najemnikami zwerbowanymi przez Aureliana na wyprawę przeciwko Persji. W działaniach Tacyta wspierał jego przyrodni brat, którego ustanowił prefektem pretorium, późniejszy cesarz Florian.

Późną wiosną 276 roku cesarza odnalazła śmierć. Źródła wskazują różne miejsca i sposoby śmierci cesarza. Zosimos twierdził, że Tacyt po zwycięskiej walce ze „Scytami”, zdążył już odejść do Europu, gdzie dopadli go i zgładzili mordercy, obawiający się kary za wcześniejszy mord na Masyminie, kuzynie cesarza wyznaczonego do zarządzania Syrią.

Potomek wielkiego dziejopisa?

Imperator Tacyt twierdził, że jest potomkiem słynnego historyka o tym samym imieniu. Zdaniem prof. Aleksandra Krawczuka należy jednak tę opowieść włożyć między bajki, gdyż Tacyt – historyk wywodził się z rodu Korneliuszy, natomiast Cesarz z III w. nosił nazwisko Klaudiusz. Jednak ze wspomnianych twierdzeń cesarza wynikło coś niezwykle ważnego dla naszej znajomości dziejów Rzymu. Imperator nakazał bowiem przepisywać dzieła „przodka”, tak by znalazły się w każdej bibliotece. Taka mnogość kopii dzieł wielkiego historyka sprawiła, że nie zaginęły one w mrokach dziejów, a później przepisywane dotrwały do naszych czasów.

Autor: Krzysztof Kaucz
Źródła wykorzystane
  • A. Krawczuk, Poczet Cesarzy Rzymskich: Dominat, Warszawa 1991
  • Zosimos, Nowa Historia (przeł. Helena Cichocka), Warszawa 2012
  • Zdjęcie: Wikimedia Commons, the free media repository

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów