Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Marek Emiliusz Lepidus

(ok. 89 - 12 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta z wizerunkiem Marka Emiliusza Lepidusa.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Marek Emiliusz Lepidus urodził się około roku 89 p.n.e. jako Marcus Aemilius Lepidus. Był ważnym rzymskim patrycjuszem, politykiem i dowódcą wojskowym, stronnikiem Juliusza Cezara, później jednym z triumwirów (obok Oktawiana Augusta i Marka Antoniusza) w trakcie tzw. II triumwiratu oraz ostatnim Pontifex Maximus w Republice Rzymskiej.

Lepidus należał do prominentnego rzymskiego rodu Emiliuszy (Aemilii). Był synem Marka Emiliusza Lepidusa i Appulei – córki Lucjusza Apulejusza Saturnina (Lucius Appuleius Saturninus). Jego brat – Lucjusz Emiliusz Lepidus Paullus – był konsulem na rok 50 p.n.e., a swój przydomek (Paullus) otrzymał od ojca dla uhonorowania Lucjusza Emiliusza Paullusa Macedońskiego, wybitnego przodka rodu Emiliuszy, zasłużonego wodza, wsławionego zwycięstwem pod Pydną nad królem Macedonii, Perseuszem. W przeciwieństwie do brata, Marek Emiliusz Lepidus był stronnikiem popularów, tak jak ojciec.

Marek Lepidus poślubił Junię Starszą, przyrodnią siostrę Marka Juniusza Brutusa – zabójcy Cezara. Była ona córką Decimusa Juniusza Silanusa, konsula w 62 roku p.n.e. i Serwillii. Po zwycięskiej bitwie Marka Antoniusza i Oktawiana Augusta pod Filippi w 42 roku p.n.e., Lepidus stanął w obronie swojej żony i jej matki, chroniąc je tym samym przed egzekucją. Oboje mieli syna: Marka Emiliusza Lepidusa Młodszego.

Kariera polityczna i wojskowa

W 43 roku p.n.e. Oktawian, Antoniusz i Lepidus zawiązali II triumwirat. Po bitwie pod Filippi triumwirowie podzielili między siebie rzymskie imperium. Podział zmieniał się kilkukrotnie. Ostatecznie Antoniusz otrzymał Wschód, Oktawian Zachód, a Lepidus Afrykę. Italia miała być prowincją wspólną.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Jako że pochodził z gens Aemilia otrzymał stranne wykształcenie. Swoją „ścieżkę zaszczytów” (cursus honorum) zaczął jako pretor w 49 roku p.n.e., kiedy to objął zarządzanie Rzymem pod nieobecność Cezara, który zmagał się w wojnie domowejPompejuszem Wielkim w Grecji. W zamian za swoje skuteczne działania został nagrodzony w 46 roku p.n.e. konsulatem, po tym jak Cezar pokonał na wschodzie „pompejańczyków”. W lutym 44 roku p.n.e., kiedy Cezar został obrany dożywotnim dyktatorem przez Senat, Lepidus otrzymał stanowisko Magister equitum, które nadawał i odbierał (zawsze) dyktator. Był to najważniejszy z urzędników dyktatora.

Chwilowy spokój w sprawach wewnętrznych Rzymu zakończyło morderstwo Cezara w tzw. „idy marcowe” dnia 15 marca 44 roku p.n.e. Jeden z prowodyrów zamachu, Gajusz Kasjusz Longinus, opowiadał się za zabiciem także zwolenników dyktatora – Lepidusa i Marka Antoniusza. Ostatecznie jednak Marek Juniusz Brutus uznał, że całe zabójstwo miało formę egzekucji, a nie przewrotu politycznego.

Po śmierci Cezara, Lepidus pomimo obietnicy złożonej Senatowi o swojej lojalności, zawarł sojusz z Antoniuszem w celu przejęcia władzy. Jak się jednak okazało Cezar pozostawił następcę, z którym musieli się liczyć „cezarianie”. Był nim Gajusz Oktawian, adoptowany syn Cezara – późniejszy cesarz Rzymu. Wszyscy w trójkę spotkali się na wyspie na rzece Mutina (obecna Modena) i ogłosili zawiązanie tzw. II triumwiratu, który zalegalizowano nazwą „kolegium trzech dla uporządkowania państwa” (Triumviri Rei Publicae Constituendae Consulari Potestate) wedle Lex Titia w 43 roku p.n.e.
W przeciwieństwie do I triumwiratu Cezara, Pompejusza i Krassusa, ten został zawarty formalnie. W efekcie tego porozumienia, zmarginalizowano konsulów i Senat oraz zasygnalizowano przyszłą śmierć ustroju republikańskiego. Porozumienie obowiązywało na okres pięciu lat. W 37 roku p.n.e. wyrażono zgodę w Tarentum na dalsze funkcjonowanie triumwiratu.

Po pokonaniu zabójców Cezara w bitwie pod Filippi w 42 roku p.n.e. przez Oktawiana i Antoniusza, przebywający w Rzymie Lepidus objął władzę nad prowincjami Hispania i Africa. Zdecydował się także wesprzeć działania triumwirów w pokonaniu „rewolty sycylijskiej” pod przywództwem Sekstusa Pompejusza, najmłodszego syna Pompejusza Wielkiego. Z pomocą armii złożonej z 14 legionów pokonał buntownika. Po tych wydarzeniach starał się nie mieszać w wewnętrzne spory między pozostałymi triumwirami. Ostatecznie jednak w 36 roku p.n.e. Oktawian oskarżył Lepidusa o uzurpację na Sycylii oraz przygotowywanie rewolty, i w związku z tym musiał udać się na wygnanie do Circeii. Pozbawiono go wszystkich urzędów, z pominięciem tytułu „Najwyższego Kapłana” (Pontifex Maximus).

W październiku 42 roku p.n.e. doszło do bitwy pod Filippi. Brutus, w obliczu porażki, decyduje się odebrać sobie życie, zamiast zostać pojmany. (Ilustracja wyobrażająca ten moment)
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Śmierć

Zmarł pod koniec 13 lub na początku 12 roku p.n.e. w wieku około 77 lat, spędzając resztę swojego życia skromnie, z dala od polityki.

Małżeństwo i potomstwo

  • Junia Starsza (Iunia Secunda) – córka Decimusa Juniusza Silanusa, konsula w 62 roku p.n.e. i Serwillii. Przyrodnia siostra zabójcy Cezara – Marka Brutusa;
    • Marek Emiliusz Lepidus Młodszy – przywódca spisku przeciwko Oktawianowi, który miał zostać zabity po powrocie do Rzymu po bitwie pod Akcjum. Spisek w 31 roku p.n.e. został wykryty i stłumiony przez Mecenasa, a Lepidus został schwytany i wysłany na wschód do Oktawiana, który kazał go stracić.
      Zaręczony w młodości z Antonią (córka triumwira Marka Antoniusza i jego drugiej żony – Antonii Hybrydy). Zawarł małżeństwo z Serwilią. Serwilia po wykryciu spisku jej męża popełniła samobójstwo połykając rozżarzone węgle.
      Lepidus Młodszy był prawdopodobnie ojcem Maniusza Emiliusza Lepidusa i Emilii Lepidy.

 

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów