Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Publiusz Terencjusz Afer

(ok. 185/4 – 159 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Terencjusz

Publiusz Terencjusz Afer (Publius Terentius Afer), żyjący w latach ok. 185/41 – 159 p.n.e., był rzymskim komediopisarzem, którego twórczość była popularna nie tylko w antycznym Rzymie, ale i czasach średniowiecza oraz późniejszych. Terencjusz używał eleganckiej łaciny, a w swoich dziełach skupiał się przede wszystkim na człowieku, jego osobowości oraz reakcjach na uwikłanie w codziennie i niecodzienne problemy.

Komedie Terencjusza obfitują w ciekawe sentencje i zwroty, które można traktować jako „złote myśli” antycznych. Twórczość Terencjusza charakteryzowała się łączeniem motywów i aspektów wybitnych greckich dzieł (np. Menandra, Apollodora) i tworzeniem komedii dopasowanej do rzymskiego odbiorcy. Dzieła Terencjusza przez wieki były szanowane i doceniane przez kolejne epoki historyczne.

Życiorys

Życiorys Terencjusza nie jest łatwy do odtworzenia. Głównym źródłem informacji o rzymskim komediopisarzu jest zachowane dzieło Swetoniusza Vita Terentii, które zachowało się za sprawą gramatyka z IV wieku n.e. – Donatusa. Ważne informacje dla badaczy dostarczają także prologi oraz didaskalia w dziełach autora.

Za przekazem Swetoniusza, Terencjusz żył między III a II wojną punicką, czyli w szerokich ramach czasowych, między 201 a 149 rokiem p.n.e. Urodzić się miał w Kartaginie i posiadał ciemną karnację. W Rzymie pojawił się jako niewolnik rzymskiego senatora Terencjusza Lukana, który wyzwolił go w zamian za dobrą służbę, urodę i talent; przyszły komediopisarz przyjął imię rodowe (cognomen) – Terencjusz – swojego byłego pana. Z racji na swoje umiejętności i wygląd zdobył dużą popularność, a przede wszystkim wsparcie wpływowych polityków rzymskich: Scypiona Afrykańskiego Młodszego i Gajusza Leliusza.

Zgodnie z przekazem Swetoniusza, Terencjusz należał do „złotej młodzieży rzymskiej”, która charakteryzowała się uwielbieniem Hellady i próbą przeniesienia ideałów greckich na grunt rzymski. Sukces przyniosła mu pierwsza komedia „Dziewczyna z Andros”, która zanim została wystawiona, została bardzo pozytywnie oceniona przez starszego komediopisarza Cecyliusza Stacjusza. Łącznie, w trakcie swojego krótkiego życia, Terencjusz napisał sześć komedii, które z chęcią były wystawiane z okazji świąt publicznych lub wydarzeń prywatnych.

Terencjusz, z racji na swoją popularność, stał się ofiarą szerokiej krytyki – zarzucano mu m.in. że otrzymywał pomoc przy pisaniu swoich dzieł. Jednym z najbardziej zagorzałych wrogów Terencjusza był, zapewne znacznie starszy od niego, inny komediopisarz Luscjusz z Lanuwium, który nie ograniczał się jedynie do krytyki i pomawiania młodego pisarza na odległość, ale i nie stronił od wyrażania swoich negatywnych opinii w czasie próbnego wystawiania sztuk Terencjusza.

Po wystawieniu swoich sześciu sztuk, Terencjusz opuścił Rzym i udał się do Grecji; być może aby uciec przed krytyką i kontynuować studia greckie. Miał wówczas 25 lat. W Grecji Terencjusz napisał kolejne dzieła, bazując na Menandrze, które jednak zatonęły w trakcie podróży morskiej. Terencjusz być może zatonął wraz z nimi lub zmarł z powodu bólu i utraty swojego dorobku.

Swetoniusz podaje, że Terencjusz miał córkę, która odziedzyczła po nim willę przy Via Appia i poślubiła rzymskiego ekwitę.

Twórczość

Terencjusz napisał sześć komedii:

  • „Dziewczyna z Andros” (Andria)
  • „Eunuch” (Eunuchus)
  • „Za karę” (Heauton timorumenos)
  • „Bracia” (Adelphoe)
  • „Pasożyt Formion” (Phormio)
  • „Teściowa” (Hecyra)
Przypisy
  1. Część badaczy uważa jednak, że Terencjusz urodził się w 195 roku p.n.e.
Źródła wykorzystane
  • Skwara Ewa, Komedia według Terencjusza, Warszawa 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów