Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Scypion Afrykański Młodszy

(185 - 129 p.n.e.)

Scypion Afrykański Młodszy
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Scypion Afrykański Młodszy urodził się w 185 roku n.e. Jego pełne imię i nazwisko to: Publiusz Korneliusz Scypion Emilian Afrykański Młodszy (Publius Cornelius Scipio Aemilianus Africanus Minor). Zasłynął jako ostateczny pogromca Kartaginy w III wojnie punickiej. Rzecznik dawnych ideałów rzymskich, jednocześnie zwolennik kultury hellenistycznej i stoik oraz znakomity mówca.

Był drugim synem Lucjusza Emiliusza Paulusa, który był zwycięskim wodzem spod Pydny (168 rok p.n.e.), i jego pierwszej żony Papirii. Został adoptowany przez syna Scypiona Afrykańskiego Starszego. Już jako siedemnastolatek walczył u boku swojego ojca w bitwie pod Pydną. Jego żoną była Sempronia, siostra Tyberiusza i Gajusza Grakchów.

W roku 151 p.n.e., w wieku 34 lat, jako trybun wojskowy walczył w Hiszpanii. Po wypowiedzeniu wojny przez Rzym, przybył do Afryki jako oficer w 149 roku p.n.e. Tam zasłużył się jako konsul w 147 roku p.n.e. III wojna punicka trwała już trzeci rok. Appion z Aleksandrii w „Historii rzymskiej” tak opisał przygotowania Kartagińczyków do wojny:

Gaje święte, wszystkie świątynie i wszelkie inne obszerniejsze place zamieniły się w warsztaty, w których zarówno mężczyźni, jak i kobiety pracowali dniem i nocą (…) wyrabiali codziennie 100 tarcz, 300 mieczów, 1000 pocisków do katapult, 500 oszczepów i włóczni oraz katapult tyle ile zdołali. Z braku innego włosia kobiety obcięły sobie włosy, z których wyrabiano liny do napinania wyrzutni (…) Kartagińczycy z takim zapałem przygotowywali się do wojny.

Scypion Młodszy od razu zabrał się za energiczne działania. Błyskotliwym atakiem w 146 roku p.n.e. wtargnął do miasta i zajął je. Scypion pragnął zachować Kartaginę, lecz na żądanie senatu zburzył miasto dla przykładu dla innych wrogów. Zakończył tym trwającą 4 lata III wojnę punicką. Po powrocie do Rzymu odbył triumf i otrzymał przydomek „Africanus”. W 134 roku p.n.e. został ponownie konsulem. W tym samym roku wyjechał do Hiszpanii jako dowódca w wojnie z Numancją. Zdobył ją w 133 roku p.n.e. W tym samym roku odbył triumf w Rzymie i otrzymał kolejny przydomek „Numantibus”.

W roku 142 p.n.e. został cenzorem. Był miłośnikiem i mecenasem kultury i filozofii greckiej. Przyjaźnił się z Terencjuszem, w jego otoczeniu przebywali poeta Lucyliusz, historyk Polibiusz i filozof Panajtios. Wraz z innymi wybitnymi postaciami Rzymu stworzył krąg Scypiona.
W roku 129 p.n.e. stracił poparcie, ponieważ sprzeciwił się reformom rolnym Tyberiusza Grakchusa.

Śmierć

Zmarł nagle w 129 roku p.n.e., a jego śmierć pozostała niewyjaśniona, przypuszcza się, że został zamordowany przez zwolenników Grakchów.

Scypion był przeciwnikiem reform rolnych braci Grakchów, polegających na przyznaniu plebsowi działek ziem rolnych. Tak jak przybrany ojciec był zwolennikiem i krzewicielem kultury greckiej. Z map zniknęło odradzające się po drugiej wojnie punickiej państwo kartagińskie, otwierając drogę do dalszej ekspansji rzymskiej w Afryce. Jego akcje w Hiszpanii powiększyły rzymski stan posiadania w tej prowincji. Był on jednym z twórców podwalin późniejszego potężnego Imperium Romanum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów