Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Synezjusz z Cyreny

(ok. 370 - ok. 414 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Synezjusz z Cyreny
Rycina pochodzi z XVI wiecznego dzieła francuskiego księdza, odkrywcy, kosmografa i pisarza André Thevet Les vrais pourtraits et vies des hommes illustres grecz, latins et payens

Synezjusz z Cyreny neoplatoński filozof, biskup Ptolemaidy w Cyrenajce, Ojciec Kościoła oraz retor. Postać dziś znana już chyba wyłącznie wąskiemu gronu specjalistów i miłośników historii starożytnej, mimo że pozostawił po sobie liczną spuściznę literacką. Uczeń słynnej Hypatii z Aleksandrii. Przyjrzyjmy się bliżej tej niezwykłej, a niestety dziś już zapomnianej postaci okresu późnej starożytności.

Życie

Przyjmuje się, że Synezjusz urodził się między 365 a 370 rokiem n.e. w Cyrenie. Zaś za datę jego śmierci wskazuje się rok 413/414 n.e. wtedy bowiem raptownie urywa się jego korespondencja. W jednym z ostatnich listów pisze o nękającej go ciężkiej chorobie, zarówno duchowej, jak i fizycznej, i prosi o pamięć1. Według jego własnego świadectwa miał pochodzić z rodu Hezychidów2.

Około 393 roku n.e. wraz ze swoim bratem Euoptiosem wyjechał do Aleksandrii, gdzie przez 4 lata studiował matematykę i filozofię pod okiem Hypatii z Aleksandrii, którą do końca swojego życia obdarzał ogromnym szacunkiem3. Studia matematyczne kontynuował w Cyrenie, gdzie także podjął studia nad retoryką, literaturą i astronomią.

Odbył, lecz nie wiadomo kiedy dokładnie służbę wojskową, po której to zajął się prowadzeniem włości swojego ojca. W 397/3984 został wysłany jako przedstawiciel Pentapolis5 do Konstantynopola z prośbą o zmniejszenie obciążeń fiskalnych. Udało mu się to, ale cesarz przyjął go dopiero w 402 roku, czyli po aż 3 latach!

W roku przyjęcia na dworze konstantynopolskim udał się do Aten, które porównał do zwierzęcia złożonego w ofierze, po którym została tylko skóra jako jedyna rzecz, po której można go zidentyfikować6. Jeszcze w tym samym roku przybył do Aleksandrii, gdzie przebywał 2 lata. I znów w tym samym roku wziął ślub z pewną chrześcijanką, z którą miał później aż 3 synów, a którego udzielił im jego przyjaciel patriarcha Teofil Aleksandryjski.

Na początku 404 roku powrócił do Cyreny, gdzie później mając dość nieudolności wojska stanął na czele uzbrojonych mieszkańców i sukcesywnie odparł atak Maketów mauretańskich.

Między 409 a 411 rokiem został biskupem Ptolemaidy. Synezjusz był taką decyzją mieszkańców Cyrenajki, którzy go wybrali oraz patriarchy Teofila Aleksandryjskiego zaskoczony szczególnie, że jak sam pisał w liście do swojego brata miał pewne poglądy neoplatońskie, które były jawnie sprzeczne z nauką chrześcijańską. Były to m.in. wiara w wieczność wszechświata, preegzystencję dusz czy miał wątpliwości co do rzeczywistego zmartwychwstania7. Co nie sprawiało jednak, że nie uważał się – ani nie sprawiało, że nie uważano go – za chrześcijanina. Pomimo tych światopoglądowych rozbieżności tytuł biskupa przyjął, jednak życie biskupie mu ciążyło. Z sentymentem wspominał swoje dawne życie w majątku i porównywał je z obecnym ciężkim żywotem, które prowadzi jako biskup.

W ciągu czteroletniego sprawowania urzędu Synezjuszowi zmarli wszyscy jego synowie i żona. Występował przeciw prefektowi Andronikowi, na którego podczas synodu ptolemaidzkiego rzucił wielką ekskomunikę. Konfrontował się także z kapłanami z sekty Eunomiusza z Kyziku zwanych anomejczykami8. Napisał w ich sprawie list pasterski9. W roku 411, gdy nomadyczne ludy Asurianów i Maketów zaczęły pustoszyć kraj, Synezjusz zorganizował obronę przeciw nim. Wystąpił także w obronie namiestnika Marcelina.

Analizy jego korespondenci wskazują na rok 413/414 jako najbardziej prawdopodobny moment jego śmierci.

Dzieła

Synezjusz jest autorem 2 homilii, 3 mów, 6 traktatów, 12 hymnów oraz 157 listów. Ich treść świadczy o szerokim wachlarzu zainteresowań naszego biskupa-filozofa. Poruszał on w nich różnorodne tematy, od politycznych, przez filozoficzne i religijne, na naukowych kończąc. Ich treść w języku angielskim jest dostępna w Internecie10.

Mowy:

  • Konstytucja
  • Przeciw Andronicusowi
  • PochwaÅ‚a Å‚ysiny

Traktaty:

  • O królestwie
  • Opowieść egipska, czyli o OpatrznoÅ›ci
  • Diona, czyli o swoim życiu
  • O snach
  • Catastasis
  • O astrolabium

Podsumowanie

Jak widać Synezjusz to postać nietuzinkowa, wielki filozof-neoplatoński, a jednocześnie chrześcijanin, polityk, biskup oraz dowódca. Jest żywym świadectwem tego, że kultura antyczna i jej dorobek współistniały i przenikały się z wiarą chrześcijańską, w wielu aspektach współgrając z sobą w sposób harmonijny, choć zdarzały się różnice.

Autor: Piotr Szuba
Przypisy
  1. Emilia Żybert Wstęp W: Synezjusz z Cyreny, O snach, Wrocław 2015
  2. List 57, 113
  3. Mówi o niej, że jest jego matką, siostrą i nauczycielką Zob. List 14; Tadeusz Sinko, Zarys historii literatury greckiej. Tom 2, Warszawa 1959
  4. Według Robert Sawa Encyklopedia katolicka Tom 18 Lublin 2013 było to w 397, natomiast według Kleffner Encyklopedja kościelna, podług teologicznej encyklopedji Wetzera i Weltego Warszawa 1904 był to 397 lub 398 rok n.e.
  5. Pentapolis – grupa 5 powiązanych z sobą miast. Tutaj były to Apollonia, Teuchira, Ptolemaida, Berenice oraz Cyrena.
  6. Por. T. Sinko, Zarys historii literatury greckiej Tom 2, Warszawa 1959
  7. Por. Ewagriusz Scholastyk, Historia Kościoła 1:15; Także Kodeks 26 z Biblioteki Focjusza
  8. Anomejczycy – skrajny odłam arian istniejący w IV wieku n.e. Ich koniec datuje się na ok. 393 rok, datę śmierci drugiego ich przywódcy Eunomiusza z Kyziku.
  9. List 5
  10. https://www.livius.org/articles/person/synesius-of-cyrene/synesius-texts/ W języku polskim zostały wydane 2 dzieła O snach i Pochwała łysiny oraz Hymn III, VI, VIII [w 2 wersjach] i IX. Treść hymnów znajdziemy w książce wydanej pod redakcją ks. prof. Marka Starowieyskiego Muza chrześcijańska. Poezja grecka od II do XV wieku.
Źródła wykorzystane
  • Texts of Synesius w: https://www.livius.org/articles/person/synesius-of-cyrene/synesius-texts/
  • Tadeusz Sinko, Zarys historii literatury greckiej Tom 2, Warszawa 1959
  • Robert Sawa, Encyklopedia katolicka Tom 18, Lublin 2013
  • Giovanni Reale, Historia filozofii starożytnej Tom 4, Lublin 1999
  • Synezjusz z Cyreny, O snach, WrocÅ‚aw 2015

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz siÄ™ do newslettera!

Zapisz siÄ™ do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów