Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Anatomia nie była do końca znana antycznym

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ze sportowcami. Datowane na I n.e.
Rzymska mozaika ze sportowcami. Datowane na I n.e.

Obecnie panuje wielki podziw dla antycznych Greków czy Rzymian. Podziwia się ich kulturę czy poziom cywilizacyjny; także medycynę. Jednak nie da się ukryć, że w przypadku tej ostatniej dziedziny starożytni nie mieli zawsze do końca racji, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego ciała.

Świetnym przykładem jest chociażby przekaz Hezjoda czy Alkajosa, którzy w swoich utworach wspominają, że w przypadku silnych upałów należy – dosłownie – „zwilżyć płuca”. Sam Platon stwierdził w swoim dialogu „Timajos”, że: „napój po przejściu płuc wchodzi pod nerkami do pęcherza, by być stamtąd wyparty na zewnątrz przez napór powietrza”.

Z kolei w „Zagadnieniach biesiadnych” Plutarcha bohaterowie jednej z rozmów konkludują, że ciało człowieka posiada dwa otwory w jamie ustnej; jeden prowadzi pokarm stały do przełyku, a drugi płyny do płuc. Wszystko z kolei rozdziela język.

Źródła wykorzystane
  • Mikołaj Szymański, Ab ovo. Antyk, Biblia etc., Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów