Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Anatomia nie była do końca znana antycznym

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ze sportowcami. Datowane na I n.e.
Rzymska mozaika ze sportowcami. Datowane na I n.e.

Obecnie panuje wielki podziw dla antycznych Greków czy Rzymian. Podziwia się ich kulturę czy poziom cywilizacyjny; także medycynę. Jednak nie da się ukryć, że w przypadku tej ostatniej dziedziny starożytni nie mieli zawsze do końca racji, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego ciała.

Świetnym przykładem jest chociażby przekaz Hezjoda czy Alkajosa, którzy w swoich utworach wspominają, że w przypadku silnych upałów należy – dosłownie – „zwilżyć płuca”. Sam Platon stwierdził w swoim dialogu „Timajos”, że: „napój po przejściu płuc wchodzi pod nerkami do pęcherza, by być stamtąd wyparty na zewnątrz przez napór powietrza”.

Z kolei w „Zagadnieniach biesiadnych” Plutarcha bohaterowie jednej z rozmów konkludują, że ciało człowieka posiada dwa otwory w jamie ustnej; jeden prowadzi pokarm stały do przełyku, a drugi płyny do płuc. Wszystko z kolei rozdziela język.

Źródła wykorzystane
  • Mikołaj Szymański, Ab ovo. Antyk, Biblia etc., Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów