Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne wino „Villa dei Misteri – Mastroberardino”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Villa dei Misteri Mastroberardino
Antyczne wino "Villa dei Misteri - Mastroberardino"

Paleobotanicy odtworzyli antyczne wino, jakie pito w czasach starożytnego Rzymu dwa tysiące lat temu. W tym celu stworzono sady z winogronami w Pompejach oraz podjęto się kultywacji roślin w taki sposób, jak to robili Rzymianie przed wybuchem Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Pomysł zrodził się w roku 1996. Badacze wykorzystali wiedzę na temat sposobów uprawy owoców z czasów antycznych oraz rodzaju winogron. Swoją wiedzę czerpali z zachowanych pozostałości po winach oraz nasion winogron.

Obecnie na rynku dostępna jest niezwykle ekskluzywna marka czerwonego wina „Villa dei Misteri – Mastroberardino”. Gleba na terenie Pompejów jest wulkaniczna, luźna, bogata w składniki mineralne i lapilli oraz dobrze wysuszona, co gwarantuje dobre warunki do odtworzenia wina. Do produkcji wina wykorzystuje się niemal 15-letnie owoce. Zbiór owoców ma miejsce, podobnie jak w czasach antycznych, pod koniec października i dokonywany jest ręcznie.

Jak przekazują producenci, wino „Villa dei Misteri” ma intensywny rubinowy kolor, a smak urozmaicony jest o szczyptę wanilii, cynamonu, maraski i śliwki. Wyczuwalny jest także aromat malin i czarnego pieprzu.

Wino „Villa dei Misteri Mastroberardino”
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów