Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczni Rzymianie rzucali klątwy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska klątwa
Rzymska klątwa

Jedną z ciekawostek jest fakt, że w starożytnym Rzymie bardzo powszechna i często praktykowana była czarna magia a co za tym idzie rzucanie klątw.  Istnieją ślady tego faktu sięgające V wieku przed Chrystusem aż do V wieku n.e.

Przy pomocy specjalnego obrzędu skierowanego na osobę do której żywiono nienawiść starano się wyrządzić jej krzywdę, a nawet spowodować śmierć. Motywy były różne i praktycznie nie różniły się niczym od tego co dzieje się w dzisiejszym świecie. Obiektem klątwy był rywal w miłości czy w polityce, przeciwnik w zawodach sportowych, w handlu czy zwyczajnie ktoś, do kogo pałało się wielką nienawiścią z osobistych powodów.

Na ołowianym arkuszu zwanym defixiones – arkusz zawierający tekst o zawartości magicznej – starożytni Rzymianie pisali, a właściwie skrobali lub wytłaczali z wielką dokładnością imię osoby, jej nazwisko, często pełnioną funkcję w społeczeństwie jak również wszystkie rzeczy które miały jej się przydarzyć włącznie ze śmiercią. Często litery były pisane odwrócone do góry nogami.

Czasami towarzyszył temu rysunek z różnymi symbolami jak i ze sprecyzowanymi częściami ciała na które ma zadziałać klątwa. Był to zawsze język, dłonie, stopy, mózg, czasami nawet włosy jak i inteligencja czy dusza danej osoby. Wszystko po to by bogowie zaświatów mieli jasno sprecyzowane pole działania.

Gdy arkusz był już skończony i wszystko skrzętnie zapisane zwijano go w rulon i blokowano gwoździem, który był długi i owijał całym sobą arkusz by nie było możliwości jego otwarcia. Często na tym właśnie gwoździu skrobane było imię adresata klątwy. Następnym krokiem było umieszczenie takiego arkusza gdzieś głęboko, ponieważ to było miejsce gdzie jak wierzono żyły bóstwa zaświatów. Najczęściej zakopywano takie arkusze w już istniejących grobach, wrzucano do studni lub do gorących źródeł jak i zwyczajnie zakopywano je głęboko w ziemi. Niektóre z takich zwiniętych rulonów zostały znalezione i przetrwały do dnia dzisiejszego, tak jak ten załączony na obrazku, odnaleziony w Rzymie w 2009 roku.

Jak świadczy tekst na arkuszu klątwa skierowana była na sędziego zawodów sportowych a jej działanie miało polegać na utracie wzroku przez sędziego. Razem z tym arkuszem zostały znalezione podobne 21 sztuki jak i 14 zapieczętowanych ołowianych pojemników, które oprócz napisów zawierają antropomorficzne figurki wykonane z organicznego materiału zawinięte do góry nogami. Arkusze jak i figurki mówią nam o tak namacalnej obecności czarnej magii w życiu codziennym starożytnych Rzymian.

Autor: Katarzyna Burek
Źródła wykorzystane
  • Di Claudio Foti, Defixiones. Le tavolette magiche nell'antica Roma
  • Di Maria Simonetti, Magia nera a Roma, 2 lutego 2009
  • Giovanni Carbonelli, Sulle fonti storiche della chimica e dell'alchimia in Italia
  • Marinella Gagliardi Santi, Defixiones. Il mistero delle tavolette magiche

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów