Gajusz Azyniusz Pollion (ok. 76 p.n.e.– ok. 4 n.e.) był rzymskim wojskowym, politykiem, stronnikiem Juliusza Cezara, i pisarzem. Największym osiągnięciem Polliona było założenie pierwszej publicznej biblioteki w Rzymie – Atrium Libertatis („Świątynia Wolności”) na Forum Romanum. Dzięki tej budowli dzieła literatury greckiej i łacińskiej stały się bardziej dostępne. Pollion połączył bibliotekę z galerią sztuki, czyniąc ją miejscem o wieloaspektowym charakterze kulturalnym. Jego działania zapoczątkowały tradycję tworzenia publicznych bibliotek w cesarstwie.
Wspomniana budowla miała dwa skrzydła, jedno poświęcone dziełom łacińskim; drugie – greckim. Co więcej, obiekt był udekorowany posągami herosów.
Pollion był także autorem licznych dzieł: mów, listów, poematów czy np. dłuższych prac tj. „Historiae”, dzieła opowiadającego o wojnach domowych w latach 62-40 p.n.e. „Historiae” zachowało się niestety jednak fragmentarycznie, za sprawą Appiana z Aleksandrii i Plutarcha. Pollion był także mecenasem sztuki i przyjaźnił się m.in. z Wergiliuszem czy Horacym, wspierając autorów w ich pracy twórczej. Drzwi jego domu były zawsze otwarte dla przedstawicieli kultury.
Pollion zaangażowany był także politycznie i wojskowo. Brał aktywny udział w wojnie domowej po stronie Cezara. Po jego śmierci związał się z obozem Marka Antoniusza, jednak starał się nie angażować w dalsze spory polityczne.