Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cezar i piraci

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cezar i piraci
Cezar i piraci | Zdjęcie: Edward Mortelmens

W roku 75 p.n.e., podczas podróży na Rodos w celu podjęcia studiów u Apolloninosa Molona, 25-letni Gajusz Juliusz Cezar został porwany przez cylicyjskich piratów (praedo). Cylijczycy, zamieszkujący tereny obecnej południowo-wschodniej część Turcji, jak podaje Plutarch, byli „najbardziej morderczymi z mężczyzn”.

Piractwo było szeroko rozpowszechnione w basenie Morza Śródziemnego. Duży w tym udział miały rzymskie elity, które nie wysyłały przeciwko piratom rzymskiej floty, gdyż zapewniali oni stały dopływ niewolników, którzy byli następnie wykorzystywani, jako siła robocza na olbrzymich majątkach ziemskich w Italii.

Znana anegdota, podana przez Plutarcha, mówi że porwany przez piratów Cezar na informację, że piraci chcą za jego osobę 20 talentów srebra wybuchł śmiechem. Stwierdził że to za niska kwota za jego głowę i zaproponował okup w wysokości 50 talentów, czyli około 1300 kg srebra.

Następnie Cezar wysłał swoich popleczników do różnych miast Azji, w celu zebrania żądanego okupu. Z Cezarem w niewoli pozostał jego przyjaciel i dwóch niewolników. Cezar ponoć był bardzo arogancki i pewny siebie, gdyż potrafił zwrócić uwagę piratom, że ci za głośno mówią i nie pozwalają mu zasnąć.

Cezar w niewoli miał być 38 dni, kiedy to bawił się, uprawiał ćwiczenia oraz pisał poematy czy mowy. Kiedy wygłaszał swoje teksty piratom, ci szydzili z młodego Cezara. Wściekły Rzymianin nazywał ich analfabetami oraz dzikusami i obiecywał, że kiedyś ich ukrzyżuje.

Kiedy z miasta greckiego Miletu przybył okup, Cezar został uwolniony. Pieniądze zebrano prawdopodobnie dzięki klientom (clientes) ojca Cezara, który pełnił niegdyś urząd pretora w Azji.

Natychmiast po uwolnieniu Cezar zebrał wrogo nastawionych wobec piratów Greków i zemścił się. Przybył na wyspę, wziął wszystkich piratów w niewolę i osadził w więzieniu w Pergamonie. Następnie udał się do namiestnika prowincji Azja i pretora Marka Juniusza Silanusa, aby ten zadecydował o karze dla piratów. Jednak na informację, że decyzja może nie zapaść od razu, Cezar zdecydował się sam wymierzyć sprawiedliwość. Wszystkich Cylijczyków ukrzyżował, tak jak zapowiadał w niewoli.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Juliusz Cezar, 2
  • Swetoniusz, Cezar, 4
  • Wellejusz Paterkulus, Historia rzymska, 2.41

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów