Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cyceron, etymologia nazw oraz filozofia „mieć, czy być”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

Cyceron, etymologia nazw oraz filozofia „mieć, czy być”:

Co się tyczy Jowisza, imię jego Juppiter pochodzi od wyrazów iuvans pater, to jest ojciec wspomożyciel, przy czym formy tego imienia używane w innych przypadkach wywodzą się od wyrazu iuvare, to jest wspomagać; poeci nadali mu miano „ojca bogów i ludzi”, a nasi przodkowie nazwali najlepszym i największym. Wyraz „najlepszy”, to jest „wielce dobroczynny”, znajduje się tu przed wyrazem „największy”, ponieważ wspomaganie wszystkich znaczy więcej i na pewno daje więcej zadowolenia, niż posiadanie największej potęgi.

Źródła wykorzystane
  • Cyceron, De natura deorum, 24 p. 109

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów