Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy kiedykolwiek odnajdziemy wizerunek Juliusza Cezara?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzekome popiersie Cezara
Il.1. Rzekome popiersie Cezara | © The Trustees of the British Museum

Czy kiedykolwiek odnajdziemy wizerunek Juliusza Cezara? Pytanie może wydawać się kuriozalne, lecz czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się skąd mamy pewność że popiersia najsłynniejszego z Rzymian to rzeczywiście wizerunek Cezara?

Jeśli tak, to odpowiedź będzie frasująca, albowiem nie ma pewności co do żadnego z popiersi Juliusza. Duża część rzeźb umieszczonych w podręcznikach do historii uczących nas o starożytności dziś jest uznawana za fałszerstwo nowożytności lub kopię z tego okresu, gorzej lub lepiej odwzorowaną. Przykładowo jedna z najsławniejszych zakupiona w 1818 roku głów jeszcze w XX wieku była najbardziej rozpowszechnianym wizerunkiem Cezara, lecz dziś uchodzi za osiemnastowieczny falsyfikat (il. 1).

Il. 2. Portret Cezara z Tusculum.

Jeszcze jedno popiersie które tak mocno wryło się w nasze wyobrażenie o Cezarze, że kiedy sobie go wyobrażamy mamy przed oczami tę właśnie rzeźbę, posiada kontrowersyjną  przeszłość (il. 2). Została odnaleziona w XIX wieku przez Lucjan Bonaparte brata Napoleona. Przez pierwsze sto lat została identyfikowana jako “starszy mężczyzna’’ lub “stary filozof”. Dopiero w 1940 roku kiedy Mussolini usilnie starał się być uważany za następcę Cezarów i potrzebował do tego artefaktów, włoski archeolog Maurizio Borda zasugerował że może to być Cezar, opierając swą tezę na widocznym podobieństwie rzeźby do wizerunków na monetach bitych w 44 roku p.n.e. Dziś nadal wielu uważa że jest to portret z natury. Lecz mimo wszystko najprawdopodobniej jest to kopia bądź wersja wcześniejszej rzeźby z brązu.

Podsumowując, może okazać się że nigdy nie poznamy ze stuprocentową pewnością wizerunku jednego z największych ludzi starożytności, patrząc na to że Rzymianie nie podpisywali swych posągów przedstawiających władców.

Autor: Krystian Ławniczak
Źródła wykorzystane
  • Mary Beard, Dwunastu cesarzy

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów