Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Edukacja chłopców i dziewczynek rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Relief ukazujący edukację chłopców i dziewczynek rzymskich
Relief ukazujący edukację chłopców i dziewczynek rzymskich

Rzymskie dzieci (zarówno chłopcy i dziewczynki), póki nie ukończyły 7 roku życia, były uczone w domu łaciny, elementarnego czytania, pisania i arytmetyki. W tym okresie życia ich najważniejszymi nauczycielami byli rodzice, którzy mieli przygotować ich do życia w państwie.

Młodzi Rzymianie uczyli się rolnictwa, prac domowych i wojskowych oraz moralnej i cywilnej odpowiedzialności, których będzie się potem od nich wymagać w państwie. Osobą, która dbała o prawidłowy rozwój dzieci był pater familias – głowa rodziny. Dla niego najistotniejszym było nauczenie dzieci czytania, pisania i arytmetyki, tak aby umiały one zrozumieć podstawy biznesowych transakcji oraz umiały liczyć, ważyć i mierzyć.

Niektórzy rodzice bardzo poważnie podchodzili do swoich rodzicielskich obowiązków. Na przykład Katon Starszy uczył swoje dzieci ciężkiej pracy, odpowiedzialności oraz dobrego pełnienia swoich obowiązków obywatelskich. Ponoć osobiście uczył swoich synów rzucania oszczepem, walki w zbroi, jazdy na koniu, boksu, znoszenia gorąca i chłodu oraz pływania.

Z pewnością najważniejszym celem nauki dzieci przez rodziców było przekazanie im tradycji i szacunku oraz pobożności i sumienności (pietas).

Wraz z ukończeniem siedmiu lat chłopcy byli wysyłani do szkół pod skrzydła opłacanych nauczycieli (najchętniej greckich), pod których okiem zdobywali dalszą wiedzę, która miała im w przyszłości umożliwić i ułatwić pełnienie ważnych stanowisk na scenie politycznej Rzymu. Dziewczynki pozostawały z kolei przy matkach w domu, gdzie uczyły się roli pani i opiekunki domu, a w tym m.in. przędzenia, tkania, i szycia.

Źródła wykorzystane
  • Stanley Bonner, Education in Ancient Rome: From the Elder Cato to the Younger Pliny, 2012
  • William A. Smith, Ancient Education, 1955

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów