Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Feniks w przekazie Pliniusza Starszego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Feniks na rzymskim malunku
Feniks na rzymskim malunku | Zdjęcie: akg-images / Erich Lessing

Pliniusz Starszy w swoim zachowanym dziele „Historia naturalna” pozostawił nam wiele informacji o najróżniejszych gatunkach zwierząt, jak i stworzeniach, które zrodziły się w głowach ludzi. Świetnym przykładem tej drugiej grupy jest sławny feniks.

Według przekazów Pliniusza feniks żyje w Arabii i jak sam twierdzi, nie wie czy informacje o tym niesamowitym zwierzęciu nie są jedynie bajką. Feniks ma być wielkości orła, szyję w kolorze złotym, a resztę ciała w purpurze; ogon z kolei posiada niebieskie i czerwone pióra. Feniks ma żyć 540 lat1 i kiedy się starzeje buduje gniazdo z gałązek cynamonowca i kadzidłowca, a następnie tam umiera. Z zachowanych kości i popiołu rodzi się nowy ptak, który jako jeszcze pisklę przenosi gniazdo do Miasta Słońca2 i tam składa je na ołtarzu ku czci boga Słońca; tym samym oddaje cześć swojemu poprzednikowi.

Co jest interesujące, Pliniusz przekazuje za Korneliuszem Walerianusem, że feniks miał przybyć niegdyś do Egiptu zarządzanego przez Rzymian – podczas konsulatu Kwintusa Pluacjusza i Sekstusa Papiniusza w 36 roku n.e. W Rzymie z kolei pojawić się miał za rządów cesarza Klaudiusza w 47 roku n.e. i pokazany został na comitium, w miejscu gdzie odbywały się zgromadzenia ludowe. Obie jednak te rewelacje Pliniusz uznaje jednak za fałsz.

Nadmienić należy, że niewykluczonym jest, że pisarze antyczni utożsamiali mitycznego feniksa z bażantem złocistym (Chrysolophus pictus).

Przypisy
  1. Herdot uważał, że feniks żyje 500 lat; inne źródła podawały ponad tysiąc lat.
  2. Prawdopodobnie Heliopolis, w górnym Egipcie.
Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, X.2.3

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów