Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Folusznicy w świecie rzymskim

Rzymska kamienna "wanna", w której pracowali folusznicy. Znajduje się w Pompejach
Rzymska kamienna wanna, w której pracowali folusznicy. Znajduje się w Pompejach

W antycznym świecie grecko-rzymskim zarówno wytwarzaniem, jak i praniem tkanin zajmowali się folusznicy. Podczas wykopalisk w Pompejach zniszczonych przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e. odkrytych zostało kilka wielkich warsztatów foluszniczych, a najlepiej zachowany i znajdujący się przy tzw. ulicy Obfitości należał do niejakiego Stefanusa.

Folusznicy wybielali i czyścili materiały w specjalnych basenach, do których wlewali mocz mieszany z najpewniej z sodą i piaskiem. Przed zakładami foluszniczymi wystawiane był często wielkie amfory z prośbą, by przechodnie oddawali tam urynę.

Po kilku dniach w rozkładającym się moczu pojawiał się amoniak użyteczny przy wybielaniu i czyszczeniu tekstyliów. Tkaniny moczono najpierw w urynowym płynie, a następnie folusznicy (w okropnym smrodzie) stopami ugniatali płachty materiału, próbując wyciągnąć z nich brud. Wyprane tekstylia układano na płaskich dachach i suszono na słońcu.

Źródła wykorzystane
  • Duda Sebastian, Od moczu w basenie do proszku w pralce, "Gazeta Wyborcza", 9 czerwca 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów