Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Folusznicy w świecie rzymskim

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska kamienna "wanna", w której pracowali folusznicy. Znajduje się w Pompejach
Rzymska kamienna wanna, w której pracowali folusznicy. Znajduje się w Pompejach

W antycznym świecie grecko-rzymskim zarówno wytwarzaniem, jak i praniem tkanin zajmowali się folusznicy. Podczas wykopalisk w Pompejach zniszczonych przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e. odkrytych zostało kilka wielkich warsztatów foluszniczych, a najlepiej zachowany i znajdujący się przy tzw. ulicy Obfitości należał do niejakiego Stefanusa.

Folusznicy wybielali i czyścili materiały w specjalnych basenach, do których wlewali mocz mieszany z najpewniej z sodą i piaskiem. Przed zakładami foluszniczymi wystawiane był często wielkie amfory z prośbą, by przechodnie oddawali tam urynę.

Po kilku dniach w rozkładającym się moczu pojawiał się amoniak użyteczny przy wybielaniu i czyszczeniu tekstyliów. Tkaniny moczono najpierw w urynowym płynie, a następnie folusznicy (w okropnym smrodzie) stopami ugniatali płachty materiału, próbując wyciągnąć z nich brud. Wyprane tekstylia układano na płaskich dachach i suszono na słońcu.

Źródła wykorzystane
  • Duda Sebastian, Od moczu w basenie do proszku w pralce, "Gazeta Wyborcza", 9 czerwca 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów