Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Forma Urbis Romae – mapa Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragment Forma Urbis Romae - antycznej mapy Rzymu. Widoczna na planie ulica u góry to Vicus Patricius, południowy odcinek ulicy zwanej dzisiaj Via Urbana.
Fragment Forma Urbis Romae - antycznej mapy Rzymu. Widoczna na planie ulica u góry to Vicus Patricius, południowy odcinek ulicy zwanej dzisiaj Via Urbana.

Forma Urbis Romae nazywana także (Forma Urbis Severiana) to pochodząca z czasów dynastii Sewerów (193-235 n.e.) mapa starożytnego Rzymu. Jest to jedyny zachowany ze starożytności plan tego typu.

Forma Urbis Romae została sporządzona w latach 203-211 n.e. Wyryto ją na ok. 150 marmurowych płytach o wymiarach 2x1m. Całość, o wymiarach 18x13m, osadzono na wewnętrznej ścianie Świątyni Pokoju (Templum Pacis).

Mapa była wykonana w skali 1:240, co znaczy że była wystarczająco dokładna, by ukazać bloki, termy czy świątynie w samym centrum Rzymu. Twórcy stosowali oznakowania wraz z takimi szczegółami, jak kolumny czy ciągi schodów. Plany tego typu służyły do utrzymania porządku na działkach budowlanych – sporządzano je zatem co jakiś czas, kiedy tylko poprzednia wersja uległa dezaktualizacji.

Marmurowa mapa znajdowała się na ścianie Świątyni Pokoju. Obecnie ściana ta stanowi część zespołu bazylikowego św. Kosmy i Damiana.

W średniowieczu plan ulegał stopniowemu niszczeniu. Marmurowych elementów używano jako materiału budowlanego bądź do produkowania wapna. Dotychczas odnaleziono ok. 10% oryginalnej powierzchni planu w postaci ponad tysiąca marmurowych fragmentów przechowywanych w Muzeach Kapitolińskich. Do tej pory udało się badaczom zidentyfikować ponad 250 fragmentów mapy, bazując na uchwyceniu znanych punktów orientacyjnych, takich jak Koloseum lub Cyrk Wielki.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów