Gigantyczna replika cesarza Konstantyna wykonana w technologii 3D znajduje się w pobliżu muzeum, gdzie znajdują się oryginalne fragmenty gigantycznych stóp, dłoni i głowy Konstantyna, odnalezionych przez archeologów.
Jest to potężna, 13-metrowa replika posągu, który Konstantyn zamówił dla siebie po 312 roku n.e. Do stworzenia repliki wykorzystano technologię modelowania 3D, na podstawie skanów dziewięciu gigantycznych, oryginalnych, marmurowych części ciała, które pozostały z odkryć archeologów. Rezultatem tej pracy jest imponująca postać siedzącego cesarza, ubranego w złoconą tunikę, trzymającego berło i kulę, spoglądającego na Rzym z bocznego ogrodu Muzeum Kapitolińskiego.
Zrekonstruowany posąg znajduje się tuż za rogiem dziedzińca muzeum. Urzędnicy nie chcieli ujawnić, ile kosztowała inicjatywa, ale replikę wykonała Fundacja Factum, organizacja non-profit z siedzibą w Madrycie, która tworzy cyfrowe repliki światowego dziedzictwa kulturowego, w wysokiej rozdzielczości. Sam posąg wykonany jest z żywicy, poliuretanu i proszku marmurowego (korpus) oraz płatków złota i gipsu (tunika). Druga wersja pomnika ma zostać zainstalowana w północno-wschodniej Anglii, gdzie Konstantyn nadzorował fortyfikacje Muru Hadriana, zanim został ogłoszony cesarzem.