Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gladiator Kommodus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Joaquin Phoenix jako Gladiator Kommodus
Joaquin Phoenix jako Kommodus w filmie Gladiator

Cesarz rzymski Kommodus, syn „cesarza-filozofa” Marka Aureliusza znany był ze swojego uwielbienia dla krwi i igrzysk, a zwłaszcza walk gladiatorskich. Jego udział w starciach – w trakcie panowania (180-192 n.e.) – był bardzo źle odbierany i traktowany w ramach skandalu.

Z czasem zaczęły nawet krążyć plotki sugerujące, że Kommodus nie jest de facto synem Marka Aureliusza, a „owocem” związku cesarzowej Faustyny i gladiatora-kochanka, którego poznała w nadmorskiej miejscowości Caieta.

Kommodus na arenie najczęściej występować miał jako secutor – ciężko uzbrojony typ gladiatora, wyposażony w dużą tarczę (na wzór scutum), naramiennik na prawej ręce, zamknięty hełm oraz miecz. Na arenie Kommodus wygrywał wszelkie walki, a jego rywale poddawali się, prosząc o litość. Tak więc, tego typu pojedynki zwykle nie kończyły się śmiercią.

Co ciekawe, Kommodus miał ponoć także walczyć z dzikimi zwierzętami na arenie. Edward Gibbon przekazuje, jakoby Kommodus w ciągu jednego dnia zabił 100 lwów. Innym razem miał także zabić trzy słonie i żyrafę. Istnieją także przekazy mówiące, że Kommodus upolowawszy strusia na arenie, odciął mu głowę i z tą powędrował pod sekcję trybun, gdzie siedzieli senatorowie. Następnie jasno gestykulując głową zwierzęcia, miał sugerować jakoby podobnie postąpi z nimi. Jak jednak zaznacza Kasjusz Dion wysoko urodzeni Rzymianie odebrali całą sytuację za tak absurdalną, że ledwo powstrzymywali się od śmiechu, żując liście laurowe.

Źródła wykorzystane
  • Gibbon Edward, Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego, Warszawa 1975
  • Herodian, Historia Cesarstwa Rzymskiego
  • Historia Augusta
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów