Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gratidianus i reforma monetarna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Neptun i Kupidyn na denarze rzymskim
Neptun i Kupidyn na denarze rzymskim

Marek Gratidianus był rzymskim politykiem urodzonym około 125 roku p.n.e. W 85 roku p.n.e. sprawował on urząd pretora. W okresie tym Rzym zmagał się z wywołanym przez wojny domowe kryzysem ekonomicznym. Przejawiał się on m.in. destabilizacją kursu wymiany monet ze srebra (denary) na te z brązu (asy).

Aby zażegnać kryzys urzędujący pretorzy wspólnymi siłami opracowali projekt edyktu ustalającego nowy i stały kurs wymiany monet. Pretorzy planowali wydać edykt wspólnie, jednak Gratidianus oszukał swoich współpracowników i opublikował go samodzielnie. Dzięki temu uznany został za jedynego autora reformy. Według niektórych relacji Rzymianie byli tak wdzięczni Gratidianusowi, że oddawali mu cześć w ulicznych kapliczkach.

Sam Gratidianus nie mógł długo cieszyć się swoim sukcesem. W 82 roku p.n.e., po wkroczeniu Sulli do Rzymu, został zamordowany.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia Naturalna
  • H.H. Scullard, From the Gracchi to Nero: A History of Rome from 133 B.C. to A.D. 68

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów