Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gratidianus i reforma monetarna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Neptun i Kupidyn na denarze rzymskim
Neptun i Kupidyn na denarze rzymskim

Marek Gratidianus był rzymskim politykiem urodzonym około 125 roku p.n.e. W 85 roku p.n.e. sprawował on urząd pretora. W okresie tym Rzym zmagał się z wywołanym przez wojny domowe kryzysem ekonomicznym. Przejawiał się on m.in. destabilizacją kursu wymiany monet ze srebra (denary) na te z brązu (asy).

Aby zażegnać kryzys urzędujący pretorzy wspólnymi siłami opracowali projekt edyktu ustalającego nowy i stały kurs wymiany monet. Pretorzy planowali wydać edykt wspólnie, jednak Gratidianus oszukał swoich współpracowników i opublikował go samodzielnie. Dzięki temu uznany został za jedynego autora reformy. Według niektórych relacji Rzymianie byli tak wdzięczni Gratidianusowi, że oddawali mu cześć w ulicznych kapliczkach.

Sam Gratidianus nie mógł długo cieszyć się swoim sukcesem. W 82 roku p.n.e., po wkroczeniu Sulli do Rzymu, został zamordowany.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia Naturalna
  • H.H. Scullard, From the Gracchi to Nero: A History of Rome from 133 B.C. to A.D. 68

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów