Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Haniebne końcowe lata życia Gajusza Mariusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gajusz Mariusz
Gajusz Mariusz

I wiek p.n.e. był niezwykle burzliwym okresem w historii antycznego Rzymu. W tym czasie toczyły się m.in. walki o władzę i wpływy pomiędzy popularami i optymatami. Głównymi wrogami byli Gajusz Mariusz oraz Lucjusz Korneliusz Sulla, którzy zlecali olbrzymią ilość morderstw.

Zaznaczyć jednak należy, że pierwszym, który rozpoczął je na naprawdę dużą skalę był słynny wódz i wielokrotny konsul rzymski Gajusz Mariusz. Ten słynny zwycięzca i bohater rzymski, który odparł najazd Teutonów i Cymbrów na Italię pod koniec II wieku p.n.e., na stare lata wciąż starał się oddziaływać na rzymską politykę. Jego marzeniem było uzyskanie siódmego konsulatu i tym samym przejście do historii jako pierwszy Rzymianin, który piastował konsulat tak wiele razy. Co więcej, nienawidził z całego serca młodszego i przeżywającego swój najlepszy czas Sullę.

Kiedy w 88 roku p.n.e. Sulla dokonał zamachu stanu przy pomocy wiernego wojska i zmusił do ucieczki Gajusza Mariusza sytuacja wydawała się komfortowa dla optymatów. Sulla przeprowadziły swoje reformy (m.in. zwiększył liczebność senatu do 600 osób), pozostawił w mieście swoich zwolenników i udał się w 87 roku p.n.e. na wschód, aby powstrzymać zagrożenie ze strony Mitrydatesa VI, króla Pontu. Sytuację wykorzystali popularzy pod wodzą Lucjusza Korneliusza Cynny i przybyłego z wygnania Gajusza Mariusza.

Furia i złość popularów był tak duża, że przystąpiono do masowego mordowania przeciwników politycznych. Głowy senatorów ścinano i nabijano na dzioby okrętów, które zdobiły mównicę rzymską – rostrę. Jak podaje Plutarch, Gajusz Mariusz miał „interesujący” sposób wskazywania, kto powinien zostać zamordowany. Kiedy przechadzał się po ulicach Rzymu i nie podał ręki komuś przy przywitaniu, znaczyło to że należy go zabić. Na ulicach Rzymu panowała wielka trwoga i barbarzyństwo; towarzysze Sulli byli zabijani, ich majątki konfiskowane, a sam Sulla uznany został wrogiem publicznym. W Rzymie nie mogli być bezpieczni także zwykli obywatele, gdyż do miasta wkroczyło także wielu niewolników, którym obiecano wolność w zamian za powiększenie armii popularów. Szczególnie okrutni byli niewolnicy pochodzący z Ilirii – „mordowali oni panów w swoich domach, kaleczyli dzieci, gwałcili kobiety”1. Skala okrucieństwa spowodowała, że przedstawiciel popularów Kwintus Sertoriusz kazał ich zabić – łącznie zginąć miało 4 tysiące brutalnych oprawców.

Jak się okazało, Gajusz Mariusz nie porządził długo, gdyż w wieku 71 lat w roku 86 p.n.e. zmarł. Jedynym co osiągnął było uzyskanie konsulatu po raz siódmy. Jego końcowe lata życia dowiodły jednak, jak bardzo pragnął władzy i do czego był gotów, by ją odzyskać.

Przypisy
  1. Plutarch, Mariusz, 44
Źródła wykorzystane
  • Paweł Rochala, Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e., Kocewia Mała 2022

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów