Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jaki naprawdę był Marek Tulliusz Cycero?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

Marek Tulliusz Cycero uchodzi za wielkiego polityka, myśliciela, filozofa, prawnika, a przede wszystkim mówcę i obrońcę. Jego głównym zajęciem była obrona oraz oskarżanie przed sądami rzymskimi. Wielu nawet nie zdając sobie z tego sprawy powtarza jego powiedzonka, czy słynne paremie, a młodzi prawnicy uczą się przemawiać na podstawie jego mów.

Z jego listów dowiadujemy się jednak, że był melancholikiem, a może nawet hipochondrykiem. Stale użalał się nad sobą i nad swym losem nie mniej, niż nad losem republiki. Uskarżał się na biedę, chociaż badacze nie mogą się doliczyć jego nieruchomości. Mogło ich być nawet kilkanaście, co wiadomo z jego listów, m.inn. w Formiach, Frusinum, Tuskulum, Wenuzjach, Kume, Arpinum, Gaetach, czy na Palatynie. Ten dom odkupił od samego Marka Krassusa.

Chociaż w liście do przyjaciela Attyka nadmienił, że nie interesują go „te sprawy”, gdy ucztował wspólnie z aktorką Cytheris, był jednak łasy na kobiece uroki. Poszukując „materiału” na drugą żonę miał wyrazić się o jednej z dam „Nie widziałem nic brzydszego”. Gdy zarzucono mu, że w podeszłym wieku (60 lat) żeni się z dziewicą, powiedział o swej wybrance, osiemnastoletniej Publilii „Jutro będzie kobietą”. Jego sekretarz Tiro utrzymywał co prawda, że żeni się z nią wyłącznie dla pieniędzy, a nie z pożądania, jego oponenci, w tym Sallust i Quintus Fufiusz Kalenus utrzymywali coś zupełnie przeciwnego. Ten ostatni w mowie obronnej na rzecz Marka Antoniusza zarzucił Cyceronowi, że „na stare lata porzucił żonę, z którą przeżył życie”, że pewnej Karelii „pisał listy, jak młodzik” i że „był kochankiem swej córki”.

Te same zarzuty, chociaż nie potwierdzone, wynikają z mowy przypisywanej Gajuszowi Sallustowi. Otóż twierdził on, że Cycero „córkę traktował, jak żonę”. Czy są to tylko pomówienia i zemsta porzuconej Terencji, która później miała zostać żoną właśnie Sallusta? Czy też Cycero naprawdę był niesłychanym hipokrytą, by użyć najlżejszego określenia?

Autor: Izabela Henning
Źródła wykorzystane
  • M.T. Cycero, Listy do Attyka
  • Kasjusz Dio, Historia Rzymska, XLVI
  • Plutarch, Życie Cycera
  • G. Sallustius, Invectiva or Declamatio in Ciceronem

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów