Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kibole starożytności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk pompejański ukazujący starcie kibiców na arenie
Fresk pompejański ukazujący starcie kibiców na arenie

Wydaje się, że stadionowe ekscesy to wymysł naszych czasów. Jednak już 2000 lat temu podobne problemy mieli starożytni Rzymianie. W 59 roku n.e. w Pompejach, na tamtejszym amfiteatrze doszło do zamieszek między miejscowymi, a kibicami przybyłymi z niedalekiej Nucerii.

Tacyt podaje w swoich Rocznikach, że zaczęło się od wyzwisk słownych, następnie użyto kamieni, aż w końcu tłum chwycił za miecze.

Właśnie w tym czasie z błahej pobudki przyszło do okropnej rzezi między nucerańskimi a pompejańskimi kolonistami podczas igrzysk gladiatorskich, jakie wydał Liwinejusz Regulus, o którym doniosłem, że został z senatu usunięty. Mianowicie obyczajem swawolnych małomieszczan, wzajemnie się drażniąc, przeszli oni do obelg, potem jęli się kamieni, wreszcie broni, przy czym lud z Pompei, gdzie igrzyska wydawano, było górą. Wielu tedy Nuceryńczyków z okaleczałym od zadanych ran ciałem zawieziono do stolicy, a bardzo wielu opłakiwało śmierć dzieci albo rodziców. Śledztwo w tej sprawie poruczył cesarz senatowi, a senat konsulom. Kiedy zaś sprawa znowu weszła pod obrady senatu, oficjalnie zakazano Pompejańczykom na przeciąg dziesięciu lat tego rodzaju zebrań i rozwiązano stowarzyszenia, bezprawnie przez nich założone; Liwinejusza i innych sprawców rozruchu ukarano wygnaniem.

Tacyt, Annales, XIV.17

W starciach zginęło wiele osób, a sprawą zainteresowała się centralna administracja – władze w Rzymie zakazały organizowania jakichkolwiek zawodów w pompejańskim amfiteatrze na okres 10 lat. Zakaz utrzymał się jednak tylko trzy lata, gdyż w 62 roku został cofnięty.

Źródła wykorzystane
  • Tacyt, Roczniki, XIV.17

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów