Marek Antoniusz to wódz i polityk rzymski. Żył w latach 82-30 p.n.e. Znany jest przede wszystkim ze swojej współpracy z Cezarem, związku z Kleopatrą i bitwy pod Akcjum.
Antoniusz był bardzo lojalnym współpracownikiem Cezara. Sprawował między innymi funkcję legata i kwestora. Bardzo często mówi się o Marku Antoniuszu, iż był jednym z członków II triumwiratu (wraz z Augustem i Lepidusem) – czyli porozumienia zawartego w 43 r. p.n.e. na temat sprawowania władzy w państwie. Antoniusz miał być panem wschodniej części imperium. Można zatem powiedzieć, że ów Rzymianin był aktywny politycznie i sprawował władzę.
Marek Antoniusz jest często znany także ze swoich miłosnych zawirowań. Warto wspomnieć, iż poślubił on Oktawię (siostrę Oktawiana Augusta). Znany jest jednak także ze swojego romansu z Kleopatrą VII (królową Egiptu). Antoniusz był także, wraz ze wspomnianą Kleopatrą, uczestnikiem bitwy pod Akcjum, do której doszło 2 września 31 r. p.n.e. Przeciwnikiem kochanków był Oktawian, który odniósł wówczas druzgocące zwycięstwo.
Antoniusz zmarł w 30 r. p.n.e. Popełnił samobójstwo; na wieść o śmierci Kleopatry przebił się sztyletem. Ich obraz – jako namiętnych kochanków – jest utwierdzony w kulturze. Stał się motywem wielu współczesnych książek i filmów.