Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Łupy greckie Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Grecka statua
Grecka statua

Wraz z podbojami Republiki Rzymskiej pod koniec II wieku i w całym I wieku p.n.e. do Rzymu i Italii zaczęły masowo spływać w formie łupów dzieła sztuki greckiej z obrębu Morza Śródziemnego. Zwycięzcy wodzowie chcieli w ten sposób uświetnić swoje triumfy oraz udekorować miasto.

Dzieła sztuki umieszczano w świątyniach, portykach oraz bazylikach, które z czasem przemienione zostały w wielkie muzea sztuki greckiej. W ten sposób przetransportowano np. Atenę Fidiasza, Zeusa Myrona, Afrodytę oraz Aresa Skopasa, czy też Monument Granikosu Lizypa.

Z czasem żądza posiadania świetnych dzieł greckich przeniosła się ze sfery publicznej do prywatnej. Znamienite rody rzymskie zaczęły masowo starać się o wszelkie dzieła kultury greckiej, aby w tym samym upiększyć swój dobytek. W ten sposób zrodziła się pasja do kolekcjonerstwa wśród elit rzymskich.

Źródła wykorzystane
  • Brillowski Wojciech, O kolekcjonerstwie sztuki greckiej w Rzymie u schyłku republiki i w początkach pryncypatu, s.163. [w.] Kostuch Lucyna, Ryszewska Katarzyna (red.), Zbytek i ubóstwo w starożytności i średniowieczu, Kielce 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów