Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Małżeństwo Ataulfa i Galli Placydii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Elia Galla Placydia
Elia Galla Placydia

Galla Placydia była rodzoną siostrą cesarza zachodniorzymskiego – Honoriusza. W 410 roku n.e. dostała się do niewoli Wizygotów, którzy dowodzeni przez króla Alaryka zdobyli i złupili Rzym. Będąc w niewoli towarzyszyła wojskom wizygockim w marszu na południe Półwyspu Apenińskiego, a potem do Galii. Alaryk okazywał jej szczególne względy, jednak dopiero jego następca – Ataulf – ożenił się z najlepszej krwi Rzymianką.

Ataulf, gdy znalazł się w Galii, szukał sposobu na nawiązanie porozumienia z Honoriuszem. De facto obie strony były zmęczone ciągłą wojną i szukały sposobu na zaprzestanie walk. Honoriusz miał wystarczająco dużo zmartwień pod postacią najeżdżających Galię i Hiszpanię innych ludów barbarzyńskich. Postanowił nadać Wizygotom tytuł „sprzymierzeńców” i osiedlić ich w granicach Imperium, w obecnej południowej Francji. Szukający ziemi do osiedlenia Germanie mieli respektować swoje tereny i otrzymywać regularne dostawy zboża. W zamian mieli służyć swoimi wojskami, które miały posłużyć do rozprawienia się z Wandalami i Swewami.

Jak się okazało porozumienie nie trwało długo. Cesarz Honoriusz żądał wypuszczenia z niewoli swojej siostry. Rzymianie jednak nie zapewnili obiecanych dostaw zboża, co wywołało złość Ataulfa. Jego wojska zdobyły stolicę prowincji – Narbonne, a w 414 roku n.e. król Wizygotów dokonał wydarzenia bez precedensu. Król barbarzyński pojął za swoją żonę, córkę i siostrę cesarzy – Gallę Placydię. Co ciekawe Rzymianka nie była do tego zmuszana. Ich dziecko – Teodozjusz było z kolei jedynym w dziejach Gotów królewskim synem o rzymskim imieniu.

Małżeństwo Ataulfa i Galli Placydii pozwalało snuć wizje o unii rzymsko-gockiej. Słabe militarnie państwo zachodniorzymskie przy wsparciu liczącej się armii wizygockiej mogłoby na lata „wstać na nogi” i odbudować swój podupadający status. Idea zniknęła wraz ze wczesną śmiercią Ataulfa oraz Teodozjusza.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie, Warszawa 1998
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzowych Rzymu, Warszawa 2001

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów