Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Miasta antycznych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fora cesarskie w Rzymie
Fora cesarskie w Rzymie

Rzymskie miasta które powstawały wraz z rozwojem imperium charakteryzowały się konkretną lokalizacją wynikającą z ekonomicznych przesłanek. W wyniku takich zasad lokalizacji uważa się że miasta rzymskie były przede wszystkim centrami konsumpcyjnymi gdzie handlowano towarami. Jednak w wielu przypadkach lokalizacja miast rzymskich nie pokrywała się z już istniejącymi i korzystnie położonymi osadami. Spowodowane to było pewną charakterystyką układu urbanistycznego rzymskiego miasta. Taki układ widać w zakonserwowanych miastach jak Pompeje czy Herkulanum.

Elity rzymskie uważały że ludy dzikie takie jak Germanie żyją we wioskach i zajmują się głównie zbieractwem i hodowlą zwierząt. Cywilizowane ludy to takie które zajmują się uprawą roli, a centra posiadają w miastach. Jednak istotnym elementem miast rzymskich nie były tylko place rynkowe ale świątynie i teatry, a w większych miastach; amfiteatry, łaźnie a nawet łuki tryumfalne. Oznacza to że miasta rzymskie nie mogły spełniać jedynie ekonomicznego i admiracyjnego zadania. W istocie, to kulturalne budynki publiczne tworzyły charakterystyczny rzymski układ urbanistyczny oraz socjetę która składała się nie tylko z Rzymian, ale też z ucywilizowanych ludów. Taka polityka przyczyniła się do asymilacji podbitych plemion. Ich elity porzucały swoje zwyczaje na rzecz rzymskiej kultury.

Jednym z ciekawych zwyczajów, ukonstytuowanych później przez Oktawiana Augusta było Lex Julia Theatralis które regulowało reprezentację elit. W sposób obrazowy można tu przytoczyć regulację dotyczącą miejsc siedzących w teatrach i amfiteatrach. W pewnych przypadkach z spektakli były wykluczane kobiety. Obowiązywał specjalny dress codes który sygnalizował pozycję w lokalnym społeczeństwie. Tak więc miasta rzymskie nie były tylko centrami ekonomicznymi ale także ważnymi ośrodkami asymilacji podbitych ludów i ich romanizacji, co znacznie przyśpieszyło podboje Imperium Rzymskiego.

Autor: Andrzej Głuchowski
Źródła wykorzystane
  • Ed. H. Parkins, Taylor & Francis, Roman Urbanism: Beyond the Consumer City, 2005 str. 21-41.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów