Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Miasta antycznych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fora cesarskie w Rzymie
Fora cesarskie w Rzymie

Rzymskie miasta które powstawały wraz z rozwojem imperium charakteryzowały się konkretną lokalizacją wynikającą z ekonomicznych przesłanek. W wyniku takich zasad lokalizacji uważa się że miasta rzymskie były przede wszystkim centrami konsumpcyjnymi gdzie handlowano towarami. Jednak w wielu przypadkach lokalizacja miast rzymskich nie pokrywała się z już istniejącymi i korzystnie położonymi osadami. Spowodowane to było pewną charakterystyką układu urbanistycznego rzymskiego miasta. Taki układ widać w zakonserwowanych miastach jak Pompeje czy Herkulanum.

Elity rzymskie uważały że ludy dzikie takie jak Germanie żyją we wioskach i zajmują się głównie zbieractwem i hodowlą zwierząt. Cywilizowane ludy to takie które zajmują się uprawą roli, a centra posiadają w miastach. Jednak istotnym elementem miast rzymskich nie były tylko place rynkowe ale świątynie i teatry, a w większych miastach; amfiteatry, łaźnie a nawet łuki tryumfalne. Oznacza to że miasta rzymskie nie mogły spełniać jedynie ekonomicznego i admiracyjnego zadania. W istocie, to kulturalne budynki publiczne tworzyły charakterystyczny rzymski układ urbanistyczny oraz socjetę która składała się nie tylko z Rzymian, ale też z ucywilizowanych ludów. Taka polityka przyczyniła się do asymilacji podbitych plemion. Ich elity porzucały swoje zwyczaje na rzecz rzymskiej kultury.

Jednym z ciekawych zwyczajów, ukonstytuowanych później przez Oktawiana Augusta było Lex Julia Theatralis które regulowało reprezentację elit. W sposób obrazowy można tu przytoczyć regulację dotyczącą miejsc siedzących w teatrach i amfiteatrach. W pewnych przypadkach z spektakli były wykluczane kobiety. Obowiązywał specjalny dress codes który sygnalizował pozycję w lokalnym społeczeństwie. Tak więc miasta rzymskie nie były tylko centrami ekonomicznymi ale także ważnymi ośrodkami asymilacji podbitych ludów i ich romanizacji, co znacznie przyśpieszyło podboje Imperium Rzymskiego.

Autor: Andrzej Głuchowski
Źródła wykorzystane
  • Ed. H. Parkins, Taylor & Francis, Roman Urbanism: Beyond the Consumer City, 2005 str. 21-41.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów