Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mommsen, Syme, Nagroda Nobla i Oktawian August

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Theodor Mommsen, Ludwig Knaus
Theodor Mommsen, Ludwig Knaus

W powszechnej świadomości nazwiska Mommsen i Syme nie zajmują trwałego miejsca. Z pewnością zaś są godne zapamiętania, a w przypadku pasjonata historii starożytnego Rzymu wręcz muszą być dobrze poznane. Co łączy te dwie postaci?

Po pierwsze: Nagroda Nobla w dziedzinie literatury: Theodor Mommsen otrzymał ją w 1902 roku za monumentalną pracę Römische Geschichte. Sir Ronald Syme był jednym z nominowanych w roku 1962, za pracę Roman Revolution.

Po drugie, choć tu rzecz, która łączy – dzieli, całkowicie odmienne zdanie na temat Oktawiana Augusta i jego rządy. Mommsen w swoich pracach historycznych wyrobił pogląd, jakoby za rządów Oktawiana, system władzy zwany pryncypatem, tworzony był przez równorzędnych sobie: Cesarza (oficjalnie princepsa) i Senat. Syme z kolei, wydając w 1939 r. Rewolucję Rzymską opowiedział się po całkowicie przeciwnej stronie. Jego praca była rzeczywiście rewolucyjna – za względu na treść, która obalała pogląd głoszony przez jego wielkiego poprzednika; ze względu na temat – panowanie Augusta – które (co było umyślnym anachronizmem) według Syme’a miało wszelkie cechy podobieństwa do wielkich rewolucji z wieków XIX-XX. W Rewolucji Rzymskiej autor dokładnie udokumentował przewrót w elitach władzy (całkowite usunięcie rządzących Rzymem od setek lat rodów patrycjuszowskich) prowadzący do uczynienia Augusta najpotężniejszym samowładcą. Oktawian nie jest tu dobrym opiekunem z Res Gestae – Syme ukazał jego cynizm, makiawelizm, który połączony z genialnym umysłem politycznego stratega doprowadził go na szczyt.

Choć nie ułatwia tego polskiemu czytelnikowi dostępność tłumaczeń (Historya Rzymska ostatnio wydana w 1880(!), zaś Rewolucja Rzymska w 2009 r. w liczbie 1000 egzemplarzy), zdecydowanie warto przeczytać te dwa dzieła – nie tylko w celu zwiększenia swojej wiedzy, ale również dla samej przyjemności płynącej z literackiego kunsztu obydwu pisarzy.

Autor: Aleksander Krasowski
Źródła wykorzystane
  • Ronald Syme, Rewolucja Rzymska, Poznań 2009
  • http://madreksiazki.org/kategorie/historia-i-archeologia/rewolucja-rzymska/
  • https://historia.org.pl/2010/12/25/rewolucja-rzymska-r-syme-recenzja/
  • https://uni.wroc.pl/o-nobliscie-mommsenie/

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów