Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Największy lupanar rzymski

Największy lupanar rzymski
Lupanar w Pompejach

Określenie lupanar pochodzi od nazwy najstarszego znanego burdelu świata – Lupanaru w Pompejach, nazywanego także Lupanare Grande. Rzymski dom schadzek jest dodatkowo interesujący ze względu na pozostałości po 134 erotycznych malunkach na jego ścianach. 

To właśnie dzięki tym obrazom, naukowcy byli w stanie jasno określić z jaką budowlą mieli do czynienia. Wśród przykładowych napisów na ścianach znaleźć można:

  • Hic ego puellas multas futui – czyli „Tutaj przeleciałem wiele dziewczyn”
  • Felix bene futuis – czyli „Szczęściarzu, dobrze się pieprzyłeś”

Według szacunków archeologów, w Pompejach działało około 35 lupanarów, co przy szacunkach mówiących o 10 tys. mieszkańców miasta daje jeden dom publiczny na każde 286 obywateli, a dokładniej na każdych 71 dorosłych mężczyzn.

W tamtych czasach domy publiczne były raczej małe i obejmowały kilka pokojów. Lupanare Grande miał ich 10 i był podobnie jak inne tego typu budowle bardzo prosto wyposażony. Za łoże służyła ceglana platforma, na której znajdował się materac.

Źródła wykorzystane
  • John R. Clarke, Looking at lovemaking: constructions of sexuality in Roman art, 100 B. C.-A. D. 250., 1998
  • Thomas A. J. McGinn, The economy of prostitution in the Roman world : a study of social history & the brothel, 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów