Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mare Nostrum („Nasze morze”)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Imperium Rzymskie w roku 117 n.e. Pod koniec panowania Trajana, Rzym osiągnął swój szczytowy zasięg terytorialny.
Imperium Rzymskie w roku 117 n.e. Pod koniec panowania Trajana, Rzym osiągnął swój szczytowy zasięg terytorialny.

Morze Śródziemne w czasach rzymskich było morzem wewnętrznym Imperium Romanum. Z tego powodu Rzymianie zwykli je określać mare nostrum, czyli dosłownie „nasze morze”. Określenie to pojawia się po raz pierwszy przy okazji podboju Sycylii, Sardynii i Korsyki w czasie I wojny punickiej.

Do roku 30 p.n.e. państwo rzymskie pod swoją kontrolą miało wody morskie od Półwyspu Iberyjskiego po Egipt. W tym momencie termin odnosił się do całego basenu śródziemnomorskiego. W użyciu funkcjonowało także inne określenie: Mare Internum („Morze Wewnętrzne”), kiedy Mediterraneum Mare przyjęło się dopiero po upadku Rzymu w 476 n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów