Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mare Nostrum („Nasze morze”)

Imperium Rzymskie za panowania cesarza Antoninusa Piusa
Imperium Rzymskie za panowania cesarza Antoninusa Piusa

Morze Śródziemne w czasach rzymskich było morzem wewnętrznym Imperium Romanum. Z tego powodu Rzymianie zwykli je określać mare nostrum, czyli dosłownie „nasze morze”. Określenie to pojawia się po raz pierwszy przy okazji podboju Sycylii, Sardynii i Korsyki w czasie I wojny punickiej.

Do roku 30 p.n.e. państwo rzymskie pod swoją kontrolą miało wody morskie od Półwyspu Iberyjskiego po Egipt. W tym momencie termin odnosił się do całego basenu śródziemnomorskiego. W użyciu funkcjonowało także inne określenie: Mare Internum („Morze Wewnętrzne”), kiedy Mediterraneum Mare przyjęło się dopiero po upadku Rzymu w 476 n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów