Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nieprzyzwoity gest w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźba z palcami
Rzeźba z palcami

Zdarza się, że w czasach obecnych osoby publiczne nadużywają gestów uważanych za obsceniczne. „Infamis digitus”, czyli środkowy palec ułożony w sposób przypominający męskie genitalia był gestem jak najbardziej znanym w starożytności i już wówczas uważanym za obraźliwy i obsceniczny.

Oktawian August niezwykle wrażliwy na wszelkie przejawy naruszenia dobrych obyczajów bywał w takich przypadkach stanowczy. Jak podaje Swetoniusz w „Żywocie Augusta”, aktor imieniem Pylades został wygwizdany podczas przedstawienia przez jednego z widzów. Użył wtedy użył słynnego gestu ściągając na nieszczęśnika całą uwagę.

Oktawian August za karę kazał Pyladesa wygnać z Rzymu i z Italii. Popularna anegdota głosi także, że ten sam gest miał zostać użyty już w IV w p.n.e.przez Diogenesa wobec Demostenesa, jako reakcja na jego wywody.

Autor: Izabela Henning
Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Żywot Augusta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów