Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niesamowity fresk z komnaty Liwii Druzylli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk w komnacie Liwilii
Fresk w komnacie Liwilii

W 1863 roku w willi Liwii Druzylii (Villa di Livia), żony cesarza Oktawiana Augusta, natrafiono na niezwykłe dzieło sztuki. Podziemna komnata została tak zaprojektowana, że odwiedzająca osoba ma zapewnione niesamowite wrażenia artystyczne.

Villa di Livia zbudowana została w końcu I wieku p.n.e. w rzymskiej dzielnicy Prima Porta. Budowla zasłynęła z powodu znalezienia marmurowego posągu Augusta oraz odkrycia pięknego fresku zaliczanego do tzw. drugiego stylu pompejańskiego.

Fresk pokrywający ściany izby ukazuje bujny ogród, pełen jodeł, dębów i innej roślinności, które ukazane są w oszałamiającej perspektywie. Dla antycznych Rzymian jak i współczesnych taki malunek jest niezwykle żywy. Każdy kto stanie po środku pokoju poczuje się częścią tego świata. Była to antyczna próba stworzenia „wirtualnego świata”.

Fresk Liwilii

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów