Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niezrealizowane plany Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Gajusza Juliusza Cezara
Popiersie Gajusza Juliusza Cezara

Wielu historyków uważa morderstwo Juliusza Cezara za jeden z najważniejszych punktów zwrotnych w historii cywilizacji. Niektórzy idą dalej i zadają pytanie, jak wyglądały by dalsze losy Rzymu, gdyby do zabójstwa nie doszło, lub co stałoby się, gdyby Cezar przeżył. Dzięki zachowanym tekstom z tamtych czasów mamy pewien wgląd w plany Cezara, do których realizacji ostatecznie nie doszło.

Jak pisał Kasjusz Dion w swojej „Historii rzymskiej” (Księga 44), po pokonaniu oponentów, Cezar planował wyprawę przeciw Partom, która została udaremniona przez jego zabójstwo (według Bivara pomaszerować miał przez Armenię Mniejszą). Dalsze szczegóły poznajemy dzięki Plutarchowi, który dodaje, że droga powrotna planowana była przez terytoria Hyrkanii i Kaukazu, następnie dookoła Morza Czarnego (zwanego ówcześnie Morzem Gościnnym) w celu dokonania najazdu na Scytię. Ostatecznie Cezar miał najechać również granicę z Germanią, by powrócić do Rzymu przez podbitą przez siebie Galię.

Plany Cezara nie ograniczały się jednak tylko do działań militarnych. Pośród wielu projektów inżynieryjnych jego autorstwa odnaleźć można takie pomysły jak przekopanie tunelu przez Korynt, osuszenie bagien południowego Lacjum (którego ostatecznie dokonał dopiero Mussolini ponad dwa tysiące lat później) czy też stworzenie wielkich falochronów w okolicach Ostii w celu zapewnienia bezpiecznej i sprawnej żeglugi u ujścia Tybru.

Czy plany Cezara, który dożył 55 lat, rzeczywiście były aż tak ambitne, czy też starożytni historycy przesadzili z ich opisem? Czy mimo swoich wielkich dokonań militarnych, miał on szansę na podbój Partii, wroga którego Rzym tak naprawdę nigdy wcześniej ani później ostatecznie nie pokonał (mimo pewnych sukcesów)? Współcześni historycy do dziś zadają takie pytania. Natomiast już w czasach przed Cezarem niektórzy twierdzili, że znają na niektóre z nich odpowiedź – według Ksiąg Sybillińskich wojska Rzymu miały szansę podbić Partię jedynie dowodzone przez króla…

Autor: Jakub Ernt
Źródła wykorzystane
  • Bivar H.D.H, The Political History of Iran under the Arsacids, 1968
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska
  • William C. McDermott, Caesar's Projected Dacian-Parthian Expedition, Ancient Society Vol. 13/14 (1982/1983), pp. 223-231
  • Plutarch, Żywoty

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów