Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnowiona świątynia poświęcona Mitrze

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odrestaurowane Mitreum w Aquincum
Odrestaurowane Mitreum w Aquincum

Odnowioną świątynię poświęconą Mitrze można od roku 2018 podziwiać w Parku Archeologicznym Aquincum w dzielnicy Óbuda w Budapeszcie. Odrestaurowana budowla została otwarta po raz pierwszy w dniu przesilenia letniego, a autor miał okazję być pierwszym zwiedzającym w tym miejscu.

Świątynia Mitry w Aquincum (Budapeszt)

Mitreum zostało odkryte podczas wykopalisk w roku 1888, początkowo uważane było za duży dom. Z powodu rozmiaru i położenia uznano, iż musiał on należeć do ważnej osobistości. W związku z licznymi kapliczkami poświęconymi przez dekuriona Marka Antoniusza Viktorynusa, które zostały odnaleziona na terenie obozu wojskowego, został on zidentyfikowany jako właściciel. Świątynia o wymiarach 7m (szerokość) na 15,03 m (długość) zorientowana była na osi północ-południe. Pierwsze z pomieszczeń zostało zidentyfikowane jako kaplica Merkurego. Przeznaczenie zachodniego pomieszczenia nie zostało odkryte. Kolejnym pomieszczeniem był przedsionek, a podział głównej sali na trzy poprzeczne części, typowy dla każdej świątyni Mitry, pozwolił ostatecznie określić przeznaczenie budowli. Podłoga znajdowała się metr pod poziomem terenu, schody zaczynały się bezpośrednio po wejściu do pomieszczenia. Do ław umieszczonych wzdłuż ścian i przeznaczonych dla wiernych wiódł pojedynczy stopień.

Budynek Mitreum znajduje się bezpośrednio na południe od Muzeum Aquincum. Ołtarze poświęcone przez Wiktorynusa znajdują się na swoich pierwotnych miejscach, natomiast rzeźba przedstawiająca narodziny Mitry, płaskorzeźba prezentująca zabicie byka przez Mitrę oraz ołtarz to współczesne kopie. Oryginały znajdują się na terenie lapidarium przy północnej krawędzi Parku Archeologicznego Aquincum.

W pobliżu Parku Archeologicznego znajduje się amfiteatr wojskowy. Fragmenty ruin można dostrzec nawet pomiędzy jezdniami na pobliskiej ulicy. Jako ciekawostkę należy dodać, że Noc Muzeów, na Węgrzech zwykle obchodzona właśnie w dzień przesilenia letniego, jest obchodzona dość widowiskowo – już od rana przygotowywana była na rożnie cała krowa.

Autor: Jakub Ernt
Źródła wykorzystane
  • Wystawa Muzeum Archeologicznego i Parku Archeologicznego Aquincum, Budapeszt
  • Zdjęcia autora

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów