Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Oktawian i Aleksander Wielki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Oktawian August przy grobie Aleksandra WIelkiego
Oktawian August przy grobie Aleksandra WIelkiego

Oktawian August, po zwycięstwie pod Akcjum i samobójczej śmierci Kleopatry i Antoniusza, kiedy wjeżdżał do Aleksandrii, kazał prowadzić siebie do grobowca Aleksandra Wielkiego. Oddał ciału Macedończyka cześć, nałożył na jego głowę nową koronę i obsypał zwłoki kwiatami.

Służba zapytała Oktawiana, czy chciałby zobaczyć także grobowce Ptolemeuszów. Rzymianin odrzekł: „Króla chciałem zobaczyć, a nie trupy!”.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Żywoty Cezarów. Oktawian August

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów