Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Personel cesarski w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika ukazująca panią z niewolnicami
Mozaika ukazująca panią z niewolnicami

W 1726 roku odkryto przy via Appia wielki grobowiec (columbarium), w którym jak się okazało pochowano prochy niemal tysiąca niewolników i wyzwoleńców należących do pierwszej cesarzowej Liwii. W grobowcu natrafiono także na plakietki z zapisanymi imionami oraz zawodami.

Z zachowanych plakietek wiemy, że byli np. lekarze, malarz, akuszerki, szwaczki czy organizator uczt. Badacze przypuszczają, że zmarli stanowili tak naprawdę pierwszą administrację cesarską Oktawiana Augusta.

Co interesujące, już za rządów Klaudiusza (41-54 n.e.) administracja cesarska była o bardzo rozbudowana i składała z wielu oddziałów, od księgowości po korespondencję i aspekty sądowe. Personel urzędników składał się z licznych niewolników, którzy byli kontrolowani przez wyzwoleńców, a potem ekwitów.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów