Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Phalangarii” cesarza Karakalli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Legioniści z III wieku n.e
Legioniści z III wieku n.e |. Autor: Johnny Shumate

Syn Septymiusza Sewera, Marcus Aurelius Antoninus, znany pod pseudonimem Karakalla, od galijskiego płaszcza który chętnie nosił, był ogromnie zafascynowany postacią króla Aleksandra III Macedońskiego. Jego fascynacja była tak duża, że z tego co opisał historyk Kasjusz Dion stworzył on oddziały legionistów, którzy nie tylko nazwą phalangarii nawiązywali do formacji wojsk zdobywcy imperium Achemenidów, ale również byli rekrutowani z terytoriów Macedonii i Tracji, oraz nawet ich uzbrojenie miało odwzorowywać macedońskie (noszenie płóciennych pancerzy i używanie długich włóczni).

To ostatnie oczywiście nie mogło oznaczać wiernej rekonstrukcji hellenistycznej falangi. Raczej nie różnili się oni od wielu legionistów z III wieku, albowiem włócznia i owalna tarcza nie była wtedy domeną oddziałów auxilarnych. Zestaw włócznia i owalna tarcza w III wieku powoli wypierał zestaw tarcza prostokątna plus pilum. Mogło wiązać się to z coraz częstszymi konfliktami z irańskimi państwami Arsacydów i późniejszych Sassanidów, gdzie piechota potrzebowała uzbrojenia, które lepiej sprawdzało się przeciw ciężkiej konnicy.

Przykładem z czasów Karakalli jest choćby bitwa pod Nisibis. Kaftany z płótna również mogły służyć jako samodzielny pancerz, co mogło być szczególnie praktyczne na pustynnych terenach frontów bliskiego wschodu. W skład phalangarii zapewne wchodził II legion Parthica oraz pretorianie, a przez to ich liczebność można szacować na około 15 tysięcy żołnierzy.

Autor: Tomasz Gontarz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów