Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pięcioraczki w przekazie Gelliusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski relief ukazujący kobietę i dziecko
Rzymski relief ukazujący kobietę i dziecko

Trudno sobie wyobrazić aby w okresie starożytności jednorazowo na świat mogła przyjść i przeżyć większa ilość dzieci niż dwójka/trójka. Wieloraczki są przeważnie wcześniakami, a im ich więcej, tym trudniej utrzymać ciążę, a także zachować je oraz ich matkę przy życiu po narodzinach.

Opieka lekarska była w owym czasie utrudniona i niewystarczająca. W źródłach nie jest to często opisywane zjawisko, wręcz przeciwnie, trudno znaleźć informacje o większej liczbie wieloraczków.  Prawdziwym ewenementem zdają się być pięcioraczki, o których wspomina Aulus Gellius w “Nocach attyckich”.

W księdze II poświęca temu zagadnieniu osobny fragment, na podstawie którego możemy dowiedzieć się, że:

  1. Arystoteles miał odnotować, iż w Egipcie przyszły na świat pięcioraczki. Jednocześnie, według tego filozofa, jest to najwyższa liczba dzieci, jaką kobieta może wydać na świat za jednym razem. Poza tym nigdy nie odnotowano wyższej liczby, a samo to zjawisko jest niezwykle rzadkie.
  2. Ciekawostką natomiast jest wydarzenie z czasów Augusta, gdy w Rzymie jakaś niewolnica z domu cesarskiego powiła pięcioraczki. Dzieci przeżyły zaledwie kilka dni, ich matka zmarła wkrótce po nich. Dla uhonorowania tego zdarzenia cezar nakazał wznieść im grobowiec przy via Laurentina i wyryć na nim te informacje.
Autor: Aneta Bąk
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów