Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Piękny statek dla Werresa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Model triery
Model triery | Zdjęcie: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

W czasach rzymskich wystawienie floty morskiej było bardzo kosztownym i dużym wysiłkiem. Jeżeli namiestnik prowincji otrzymał polecenie od senatu lub uznał że należy zbudować, wyposażyć statki oraz wyszkolić nowe załogi, cały ciężar finansowy naturalnie szedł na miasta prowincji oraz ich ludność.

Kiedy w I wieku p.n.e. Morze Śródziemne opanowanie było przez piractwo, szczególnie narażona na ataki korsarzy była Sycylia. Jej namiestnik Werres (w latach 73–71 p.n.e.) dostał w trakcie sprawowania swojego urzędu polecenie rozbudowania floty morskiej. Werres nie był jednak skupiony na rzeczywistej rozbudowie potencjału wojskowego sił morskich, a raczej powiększaniu swojego bogactwa. Władzom miast także bardziej było na rękę przekupienie urzędników namiestnika i samego Werresa, aniżeli wydawanie fortuny na nowe statki.

Antyczne źródła podają, że mieszkańcy miasta Messyna ponoć podarowali namiestnikowi bogato zdobioną złotem trierę z purpurowym żaglem. Werres był ponoć bardzo zadowolony z prezentu. Co ciekawe, statek miał dotrwać do słynnego procesu Werresa w roku 70 p.n.e., w którym to Cyceron udowodnił zdzierstwa Werresa, i stał się dowodem w sprawie.

Źródła wykorzystane
  • Paweł Rochala, Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e., Kocewia Mała 2022

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów