Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Piscina Mirabilis – rzymski zbiornik na wodę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Piscina Mirabilis - rzymski zbiornik na wodę
Piscina Mirabilis - rzymski zbiornik na wodę

Piscina Mirabilis jest to jeden z największych zbiorników na wodę pitną, jaki został wybudowany przez antycznych Rzymian. Znajduje się on na zachodnim krańcu Zatoki Neapolitańskiej we Włoszech.

Zbiornik ten miał na celu zaopatrywać flotę rzymską – stacjonującą w Portus Julius – w świeżą pitną wodę. Zbiornik miał 15 wysokości, 72 długości i 25 metrów szerokości. Jego powierzchnia wynosiła 1800 metrów kwadratowych. Woda była dostarczana poprzez Aqua Augusta. Budowla opierała się na 48 filarach.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów