Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Piscina Mirabilis – rzymski zbiornik na wodę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Piscina Mirabilis - rzymski zbiornik na wodę
Piscina Mirabilis - rzymski zbiornik na wodę

Piscina Mirabilis jest to jeden z największych zbiorników na wodę pitną, jaki został wybudowany przez antycznych Rzymian. Znajduje się on na zachodnim krańcu Zatoki Neapolitańskiej we Włoszech.

Zbiornik ten miał na celu zaopatrywać flotę rzymską – stacjonującą w Portus Julius – w świeżą pitną wodę. Zbiornik miał 15 wysokości, 72 długości i 25 metrów szerokości. Jego powierzchnia wynosiła 1800 metrów kwadratowych. Woda była dostarczana poprzez Aqua AugustaBudowla opierała się na 48 filarach.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów